Reklama

Amerykanie mnie wydają, a złoty cierpi

Majowe dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, popsuły w piątek nastroje na rynkach finansowych. Na fali ucieczki od ryzyka, wywołanej wspomnianym raportem, złoty stracił na wartości. O godzinie 17:26 kurs USD/PLN testował poziom 3,4086 zł, rosnąc o 4 gr. Kurs EUR/PLN, po wzroście o 2,7 gr, testował poziom 4,1116 zł.

W maju sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych nieoczekiwanie spadła o 1,2 proc., a sprzedaż z wyłączeniem samochodów była niższa o 1,1 proc., podczas gdy oczekiwano ich wzrostu odpowiednio o 0,2 proc. i o 0,1 proc. To natychmiast wywołało obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, zmniejszając apetyt na ryzyko. Osłabienie złotego i innych walut regionu było w tej sytuacji naturalną reakcją. Szczególnie, że równocześnie euro traciło na wartości do dolara.

Reklama

Jedynym pozytywnym impulsem w piątek była wczorajsza wieczorna decyzja o wyborze prof. Marka Belki na stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie tylko dlatego, że kończy to okres bezkrólewia w banku centralnym, ale przede wszystkim ze względu na oczekiwane odnowienie elastycznej linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym oraz lepszą współpracę na linii rząd-NBP.

W przyszłym tygodniu w dalszym ciągu nastroje i notowania EUR/USD będą mieć pierwszoplanowy wpływ na zachowanie złotego. Nie będą to jednak jedyne czynniki rozstrzygające o jego losach. Zostanie bowiem opublikowana cała seria raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Inwestorzy poznają dane o bilansie płatniczym, podaży pieniądza, inflacji CPI i PPI, produkcji przemysłowej, przeciętnym wynagrodzeniu oraz zatrudnieniu. Większych emocji nie powinny natomiast wywołać zbliżające się wybory prezydenckie.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: Amerykanie | dolar | złoty | nastroje | sprzedaż detaliczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »