Reklama

Aukcja LTRO w centrum uwagi inwestorów

Wczoraj na rynkach finansowych nastroje były raczej spokojne. Nieznacznie rosły zarówno indeksy giełdowe, jak i kurs głównej pary walutowej. Pomagała stabilna sesja w USA i widać już było chyba pierwsze oznaki oczekiwania na dzisiejszą aukcję długoterminowych (3-letnich), niskooprocentowanych pożyczek.

Wczoraj na rynkach finansowych nastroje były raczej spokojne. Nieznacznie rosły zarówno indeksy giełdowe, jak i kurs głównej pary walutowej. Pomagała stabilna sesja w USA i widać już było chyba pierwsze oznaki oczekiwania na dzisiejszą aukcję długoterminowych (3-letnich), niskooprocentowanych pożyczek.

Nastroje nieco siadły po informacji od Konstytucyjnego Sądu Niemiec, który stwierdził, że 9 członków parlamentarnego zespołu, który decyduje o kwestii pomocy dla eurolandu jest w sporym stopniu niekonstytucyjny. Z tym też w dużym stopniu pojawiły się kontrowersje w kwestii spotkania przywódców Strefy Euro, które zostało odwołane. Wobec tego agencje szybko próbowały potem ratować nastroje i pojawiły się informacje, iż zamiast tego w czwartek przywódcy Strefy Euro odbędą krótkie spotkanie podczas pierwszego dnia najbliższego szczytu UE.

Nieco później o raporcie Troiki poinformował minister finansów Portugalii. Odczyt nie był zbyt pozytywny, bo po pierwsze rekomendowana jest wypłata kolejnej transzy pomocowego w wysokości 14,6mld euro, a po drugie pomimo tego, że deficyt na rachunku bieżącym w 2011 był poniżej celu na 2012, ale na 2012rok prognozowany jest większy spadek PKB niż oczekiwano. EUR/USD lekko stracił i nieznacznie osunęły się indeksy.

Reklama

Przed startem Amerykanów wypowiedział się Ewald Nowotny, członek Rady ECB, który powiedział, iż zdaniem Mario Draghiego, dzisiejszy przetarg LTRO będzie miał na rynki jeszcze większy wpływ niż pierwszy, ale reakcja na te słowa była bardzo umiarkowana. Potem opublikowano pierwsze dane z USA. Liczba zamówień na dobra trwałego użytku okazała sporo niższa od oczekiwań i popsuła nastroje, a eurodolar spadł do okolic 1,3430. Nastroje zaczęły się poprawiać dopiero po ostatnich danych ze Stanów Zjednoczonych. Indeks zaufania konsumentów - Conference Board wypadł sporo powyżej oczekiwań (70,8pkt., wobec prognoz 63,8pkt.). Dzięki temu zarówno indeksy, jak i EUR/USD mogły odrobić nieco strat z pierwszej części sesji.

Sesja w USA zakończyła się wzrostami, dzięki czemu na głównej parze udało się powrócić w okolice 1,3460.

Złoty najsilniejszy od pół roku

Wczorajsze wzrosty na głównej parze walutowej oraz oczekiwania na dzisiejszą aukcję LTRO pomogły rodzimej walucie. Zarówno na USD/PLN jak i EUR/PLN udało się przebić ważne poziomy wsparcia, odpowiednio 3,09 i 4,1480, co zaowocowało dalszym umocnieniem złotego. Dzięki temu dziś od rana kurs dolara i złotego kształtuje się na poziomie 3,0650, a euro złotego na poziomie 4,1272.

Obfite kalendarium

W dzisiejszym dniu kalendarium makro jest bardzo obfite. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie aukcja Europejskiego Banku Centralnego, który zaoferuje bankom nielimitowane pożyczki, oprocentowane na jedynie 1 proc. Konsensus rynkowy zakłada, iż banki pożyczą około 500mld euro. Wynik tej aukcji może mieć kluczowy wpływ na dzisiejsze notowania. O godzinie 11:00 poznamy również odczyt inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Potem czekają nas już tylko dane z USA. O 14:30 czeka nas odczyt o amerykańskim PKB, a o 15:45 indeks Chicago PMI.

Jacek Jarosz, Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »