Reklama

Aukcja mleka zaszkodziła kiwi

Dobra passa na aukcjach wyrobów mlecznych w Nowej Zelandii została przerwana. Po czterech z rzędu wyraźnych wzrostach indeksu cenowego, dzisiejszy przetarg przyniósł jego spadek o 3,1 proc. Ceny mleka w proszku obniżyły się o 4,6 proc. To automatycznie stało się pretekstem do korekty notowań dolara nowozelandzkiego, która de facto rozpoczęła się jeszcze w czwartek wieczorem od realizacji zysków po publikacji kwartalnych danych nt. inflacji CPI.

W międzyczasie ograniczyły ją poniedziałkowe dane z Chin (które wbrew obawom nie były, aż tak złe), a pośrednio też dzisiejsze zapiski z posiedzenia RBA - skoro członkowie Banku Australii nie widzą nadmiernych ryzyk u jednego z głównych partnerów gospodarczych Nowej Zelandii, to znaczy że jest nieźle. Ale oczywiście do czasu.

Reklama

Jeżeli porównamy stopy zwrotu par z NZD od czwartku do dziś, to kiwi najbardziej straciło w relacjach z funtem, dolarem i frankiem. Zerknijmy na wykres NZD/USD, zwłaszcza, ze dolar ma szanse utrzymać dobrą passę w kolejnych dniach, co pokazał dzisiaj test wsparcia przy 80,25-80,30 pkt. na koszyku BOSSA USD.

Widać, że kiwi w relacji do dolara znajduje się blisko kluczowego wsparcia przy 0,6740, jakie stanowi linia oparta m.in. o ostatni szczyt z 12 października przy 0,6739, a także linia wzrostowa trendu rysowana od końca września. Wyłamanie tego poziomu będzie sygnałem do głębszej korekty, co będzie można też powiązać z oczekiwaniami, co do ruchu RBNZ na stopach w grudniu w kontekście ewentualnych spekulacji, co znajdzie się komunikacie po posiedzeniu 28 października.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »