Reklama

Azjatyckie zaskoczenia

W bieżącym tygodniu mamy aż cztery decyzje banków centralnych w krajach rozwiniętych.

Naszym zdaniem te, które miały miejsce w trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej były znacznie ciekawsze, niż te zaplanowane na czwartek (EBC i Bank Anglii). Dwa posiedzenia i dwa zaskoczenia. Na rynkach akcji tydzień rozpoczął się słabo, głównie ze względu na korekty oczekiwań względem raportów amerykańskich spółek za trzeci kwartał. Dziś w USA indeks aktywności w usługach.

AUDUSD - podwyżka jeszcze nie teraz

Australijski bank centralny zaskoczył rynki finansowe nie dokonując oczekiwanej podwyżki stóp procentowych. Rynek oczekiwał, iż dobra koniunktura w australijskiej gospodarce, w tym rekordowe ceny surowców, skłonią RBA do powrotu do zacieśniania (ostatnia podwyżka miała miejsce w maju). Jak argumentowaliśmy we wrześniowym miesięczniku, to właśnie wzrost oczekiwań na podwyżki stóp w Australii był istotnym motywem wzrostów na AUDUSD we wrześniu, choć oczekiwania te mogły pójść zbyt daleko. Rzeczywiście, wygląda na to, iż RBA nie będzie spieszył się z podwyżkami. Szef banku wypowiadał się dość ostrożnie co do perspektyw, co mogłoby sugerować, iż również podwyżka w listopadzie wcale nie jest przesądzona. W reakcji na decyzję dolar australijski mocno stracił na wartości, zaś para AUDUSD przełamała przyspieszoną linię trendu wzrostowego. Silnym wsparciem jest poziom 0,9380 (szczyt z listopada 2009 i kwietnia bieżącego roku oraz 38,2% zniesienie wzrostów z ostatnich sześciu tygodni). O scenariuszu spadkowym moglibyśmy mówić dopiero, gdyby para opuściła szeroki kanał wzrostowy, którego dolna granica przebiega aktualnie w okolicach 0,9170 (tymczasem kurs z wtorkowego otwarcia w Europie to 0,9580).

Reklama

USDJPY - determinacja BoJ

Bank Japonii zdecydował się nie pozostać pasywnym wobec powrotu pary USDJPY w okolice wieloletnich minimów i - uwaga - obniżył stopy procentowe. Ruch ma jednak znaczenie głównie psychologiczne, gdyż główna stopa zamiast sztywnych 0,1% ma się teraz mieścić w przedziale 0-0,1%. Większe znaczenie może mieć decyzja o założeniu funduszu skupującego dług rządowy, korporacyjny, czy nawet jednostki funduszy ETF.

Reakcja rynku na ten ruch jest jednak bardzo niewielka i to pomimo faktu, iż para na interwale 4-godzinnym obroniła wcześniej okolice 83,20. Rynki zdają sobie sprawę, iż w przypadku pary USDJPY wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji w USA, w tym od piątkowych danych z rynku pracy. Przedstawiciele Banku Japonii muszą mieć nadzieję, iż dane te będą dobre.

Rynki akcji - niższe prognozy

Tydzień na rynkach akcji rozpoczął się słabo, gdyż inwestorzy zestawiają ostatnie zwyżki z oczekiwaniami przed rozpoczynającym się w tym tygodniu (przynajmniej oficjalnie) sezonem wyników.

Wczoraj negatywne rekomendacje dotknęły m.in. spółki Alcoa, jak i Microsoft, któremu rekomendację obniżył Goldman Sachs. Mimo to, rynki nadal oczekują, iż zyski spółek będą rosnąć w najbliższym czasie o 15% w skali roku. Gdyby zatem koniunktura w USA nie ulegała poprawie, będzie istniało tu pole do dalszych negatywnych rewizji. W krótszym terminie rynkowi wiele powiedzą jednak przede wszystkim wyniki gigantów finansowych (JP, BoA, Goldman) i technologicznych (IBM, Intel, Google, Apple).

W kalendarzu - ISM usług

Indeks aktywności w sektorze amerykańskich usług nie jest nawet po części tak istotną figurą jak dane z rynku pracy, które poznamy w kolejnych dniach. Jednak po spadku ISM dla przemysłu rynek zwróci uwagę na tę publikację, zwłaszcza, że tu oczekiwany jest wzrost (choć do niższej wartości 52 pkt.). Dane o godzinie 16.00. Wcześniej podobne dane dla strefy euro (9.58, konsensus 53,6 pkt.) oraz Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 51 pkt.).

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »