Reklama

Ben Bernanke niezagrożony

Według wstępnych, nieoficjalnych wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych obecny prezydent - Barack Obama - nadal będzie pełnić tę funkcję przez kolejną kadencję. Mitt Romney zdążył już złożyć gratulacje Obamie. Brak zmiany na stanowisku głowy państwa oznacza brak większych zmian w polityce gospodarczej (szczególnie monetarnej).

Wzrósł apetyt na ryzyko na rynku walutowym co przejawia się osłabieniem się dolara do wszystkich walut krajów G-10 (najmocniej w stosunku do duńskiej korony i euro). Problemem staje się teraz podział Kongresu, szczególnie w perspektywie zbliżającego się fical cliffu, który negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy w USA. Szczegółową analizę gospodarczych skutków wyboru Obamy znajdziecie Państwo w Raporcie Specjalnym: Najważniejsze wydarzenia polityczne roku i ich wpływ na rynki finansowe.

Reklama

Rosnące zadłużenie krajów strefy euro powoduje, że pogarsza się koniunktura konsumencka. Publikowany przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów konsumenckich spadł do poziomu najniższego od czerwca 2009 r. W ślad za tym podąża sprzedaż detaliczna, która w ujęciu rocznym spowalnia. Rynek spodziewa się, że dzisiejszy odczyt będzie trochę lepszy, jednak w dłuższej perspektywie należy oczekiwać mocniejszej dekoniunktury (tym bardziej jeśli nie zostaną rozwiązane problemy fiskalne krajów peryferyjnych eurolandu).

Kończące się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno przynieść zaskakującego rezultatu. Rynek zdyskontował już obniżkę o 25 pb, choć nie można wykluczać innych decyzji, ponieważ komunikacja Rady z rynkiem jest nie najlepsza. Oszacowana przez nas reguła Taylora wskazuje, że do końca roku stopy procentowe powinny zostać obniżone o 25 pb. - co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami (następne obniżki mogą nastąpić w styczniu i marcu).

Marcin Pietrzak

Dowiedz się więcej na temat: ben | Ben Bernanke

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »