Reklama

Bez reakcji na słabe dane ze strefy euro

Zarówno słabszy odczyt indeksu Sentix, który w grudniu obniżył się do 8 pkt. z 9,3 pkt. w listopadzie, ani też słabsze dane z Niemiec (rano okazało się że nadwyżka w handlu zmalała w październiku do 16,8 mld USD z 18,8 mld USD, a opublikowane później dane wskazały na spadek dynamiki produkcji przemysłowej w październiku o 1,2 proc. m/m) nie zdołały zaszkodzić zbytnio wspólnej walucie. Pytanie, jednak czy taka jazda bez biletu uda się na dłużej... Można się zgodzić z tym, że ECB nie będzie się spieszył z kolejnymi decyzjami ws. polityki monetarnej, ale ta nadal pozostaje i pozostanie dość luźna....

Dzisiaj wieczorem kluczowe będą wystąpienia 3 członków FED (Lackera, Bullarda i Fishera), z czego przełożenie na rynki mogą mieć słowa Bullarda (jeżeli zaprezentuje on "jastrzębie" nastawienie sugerując, że FED powinien poddać pod głosowanie kwestię ograniczenia QE3 już na grudniowym posiedzeniu). Bullard zaczyna mówić po godz. 19:05. Zobaczymy, czy to wesprze dolara.

Reklama

W nocy kluczowe będą dane z Chin. O godz. 6:30 poznamy listopadowe odczyty produkcji przemysłowej (szacunki 10,1 proc. r/r), sprzedaży detalicznej (oczekiwania 13,3 proc. r/r) i inwestycji w miastach (prognoza 20 proc. r/r). Dobre odczyty mogą wesprzeć takie waluty jak AUD, czy NZD. W przypadku AUD kilka godzin wcześniej (o godz. 1:30) poznamy dane nt. nastrojów w biznesie NAB w listopadzie (w październiku odczyt ten wynosił 5 pkt.).

Niezależnie od obaw rynku przed dalszymi interwencjami RBA mającymi na celu zbicie kursu AUD/USD, na dziennym wykresie widać tworzącą się odwróconą formację RGR. Jej prawe ramię nadal się tworzy. Niewykluczone, że akceleratorem do wybicia w górę staną się dopiero czwartkowe dane z australijskiego rynku pracy (gdyby były lepsze od szacunków). Wsparciem dla prawego ramienia będą okolice 0,9030-55. Potencjalna linia szyi to 0,9120-25. Ewentualne wybicie w górę za kilka dni mogłoby doprowadzić do naruszenia linii spadkowej trendu (od końca października), która przebiega obecnie w rejonie 0,92.

Wykres dzienny AUD/USD

A wracając do bieżącego układu na EUR/USD, to można odnieść wrażenie, że dążymy do przetestowania strefy 1,3738-51, która jest kombinacją dołka z 23 października, oraz 85,4 proc. zniesienia Fibo. Pytanie, czy wspomniane wystąpienie Bullarda nie przeszkodzi w tych planach. Potencjalna korekta może sięgnąć okolic 1,3675 (dawna linia wzrostowa trendu), o ile dojdzie do naruszenia okolic 1,3690-1,3704.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: deta | waluty | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »