Reklama

Bez sterylizacji

Po raz kolejny sprawdza się zasada, iż jeśli Fed za kadencji Bernanke ma wybrać pomiędzy mniejszą a większą ekspansją lub ekspansją a jej brakiem, wybiera rozwiązanie bardziej ekspansywne. Wszelka logika pojawiająca się w wypowiedziach członków FOMC, iż chodzi o zachowanie efektu, który dawała operacja Twist, przestała mieć znaczenie wobec faktu, iż rynki mogłyby być rozczarowane - na co szef Fed nie pozwolił sobie w zasadzie od początku kadencji. Mamy zatem kolejną ekspansję. Dziś przed nami ciekawe posiedzenie SNB, dane o sprzedaży w USA i inflacji w Polsce. W nocy grudniowy chiński PMI.

Nie zawieść oczekiwań rynku

We wczorajszym komentarzu porannym pisaliśmy, iż jeśli Fed chciałby utrzymać stopień ekspansji monetarnej na niezmienionym poziomie, zdecydowałby się zastąpić operację Twist mniejszą sumą, gdyż bezpośrednie zakupy są silniejszym narzędziem (zwiększając bazę monetarną). Konsensus rynkowy kształtował się jednak na poziomie 45 mld USD (czyli tyle, ile wynosiły zakupy w ramach operacji Twist) i można mieć wrażenie, że to odegrało kluczową rolę w podjęciu grudniowej decyzji. Decydując się na dodatkowe zakupy obligacji na kwotę rzędu 45 mld USD Fed tak naprawdę zdecydował o usunięciu sterylizacji! Jest to zatem bezdyskusyjnie decyzja o ekspansji monetarnej, podjęta w mniej niż trzy miesiące po wprowadzeniu QE3.

Reklama

Reakcja rynku w tej sytuacji jest zrozumiała. Naszym zdaniem niejako przesuwa ona wzrosty na rynkach ryzykownych aktywów - począwszy od EURUSD, przez AUDUSD na rynkach akcji kończąc - kosztem roku przyszłego, kiedy inwestorom przyjdzie się zmierzyć ze słabą gospodarką globalną już BEZ istotnej ekspansji monetarnej, wprowadzonej w kończącym się roku.

FOMC wprowadził jeszcze jedną zmianę - usunął z komunikatu frazę, iż stopy powinny pozostać niezmienione do połowy 2015 roku, a wprowadził cele makroekonomiczne. To stopa bezrobocia 6,5 proc. przy inflacji nie wyższej niż 2,5 proc. Można zatem wnioskować, iż już zbliżenie się stopy bezrobocia do okolic 7 proc. (obecnie 7,7 proc.) skłoni Fed do wycofania się z polityki ilościowej. Ciekawa (i wydaje się logiczna) jest reakcja rynku stopy procentowej na te zmiany. Krótkoterminowe stopy (do roku) są najniższe w historii.

Rentowności obligacji 5 i 10-letnich jednak nieznacznie wzrosły. Wyżej jest też kontrakt FRA18x24. To mogłoby sugerować, iż rynek spodziewa się utrzymania super luźnej polityki w 2013 roku, ale bierze pod uwagę możliwość jej zacieśnienia już w 2014 roku (a nie w 2015 roku, jak wcześniej sugerował komunikat), być może również dlatego, że Bernanke niekoniecznie pozostanie wtedy na stanowisku.

EURCHF - ciekawe posiedzenie SNB

Na wykresie pary EURCHF od kilku dni zrobiło się ciekawiej. To efekt decyzji banku Credit Swiss o wprowadzeniu opłat za depozyty we franku, decyzji, za którą poszedł również kolejny duży bank UBS. Dziś o 9.30 poznamy komunikat SNB i jeśli Bank chciałby osłabić franka, ma ku temu idealną okazję - wystarczy wspomnieć w komunikacie o negatywnych stopach i kurs niewątpliwie silnie wzrośnie. Jednak bez faktycznego wprowadzenia takiej decyzji w życie wzrost mógłby być przejściowy i to może zniechęcać SNB do takiego kroku.

Na wykresach:

EURUSD, D1 - decyzja Fed o faktycznym zwiększeniu ekspansji monetarnej mocno skomplikowała sytuację na EURUSD; mocne odbicie w zasadzie wyklucza scenariusz z falą 2/b i oznacza, że test strefy 1,3126/71 jest bardzo prawdopodobny; ta strefa już trzykrotnie zatrzymała kupujących i teoretycznie kurs pary nie powinien iść wyżej - odnosząc się do ostatnich impulsów dla EURUSD, czyli EBC i Fed warto odnotować, iż to polityka EBC ma na chwilę obecną większe znaczenie dla rynku stopy procentowej, a zatem w średnim terminie kurs powinien zniżkować; jednak od strony technicznej trzeba poczekać na bardziej czytelny sygnał.

Gold, D1 - ciekawa jest reakcja rynku złota; po pierwszej zwyżce (reakcja intuicyjna, gdyż doszło do faktycznej ekspansji polityki monetarnej) cena zdecydowanie zawróciła, tak jakby inwestorzy nie dowierzali, iż Fed może jeszcze pomóc kupującym; krótkoterminowo cena jest w formacji trójkąta, która powinna być rozstrzygnięta w ciągu kilku dni; jeśli będzie to wyjście dołem, będzie to potwierdzeniem, iż jesteśmy ciągle w fazie impulsu spadkowego rozpoczętego w październiku, który może prowadzić nas nawet do poziomu 1525 USD.

Przemysław Kwiecień

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »