Reklama

Bez wyraźnych ruchów na głównych parach walutowych

Sytuacja na światowych rynkach kształtowała się pod wpływem rozczarowujących danych, które napłynęły w piątek z rynku pracy w USA. Słabnący od czwartku dolar, dziś minimalnie zyskiwał w stosunku do euro. Kurs EUR/USD nie zdołał pokonać poziomu 1,4590 związanego ze szczytami z początku maja i zawracał.

Pod koniec sesji powracał jednak do testowania tego poziomu.Perspektywy europejskiej gospodarki są coraz gorsze - taki wniosek płynie z odczytu indeksu Sentix za czerwiec. Ten wskaźnik oddający sentyment uczestników rynku na podstawie badań ankietowych przybrał wartość 3,5 punktów wobec oczekiwań na poziomie 9, 4 i 10,9 punktów osiągniętych w maju.

Jeszcze w marcu indeks ten przybrał bardzo wysoką wartość 17,1 punktów. Po drugiej stronie Atlantyku, jeden z członków FOMC, Charles Plosser, uznawany w łonie Komitetu za największego jastrzębia, powiedział dziś wprawdzie, ż podwyżki stóp procentowych w tym roku są możliwe, ale zeszłotygodniowa seria niekorzystnych odczytów pozwala przypuszczać, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym, bliskim zeru, poziomie.

Reklama

Dzisiejsze notowania par złotówkowych charakteryzują się umiarkowaną zmiennością. W stosunku do dolara amerykańskiego polska waluta po kilku nieznacznych wahaniach utrzymuje się na takim samym poziomie jak na początku dnia. Kurs EUR/PLN przebił się dołem przez kanał wzrostowy, co może otworzyć drogę do dalszych spadków europejskiej waluty.

W ostatniej godzinie EUR/PLN nadal traci i znajduje się na poziomie 3,9500. Dowodzi to regule, że przed ważnymi informacjami, jakimi będzie ogłoszenie wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w środę, rynek przejawia niską zmienność.

Michał Boni powiedział dziś, że polska gospodarka w drugim kwartale prawdopodobnie będzie się rozwijać w tempie od 4,2 do 4,5 proc. r/r. Zdaniem doradcy premiera wzrost gospodarczy na koniec roku 2011 wynosić może około 4 proc.

Przemysław Gerschmann

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »