Reklama

BOE i ECB nie zaskoczą inwestorów?

Konferencja prasowa Mario Draghiego zacznie się o godz. 14:30), nie powinny przynieść żadnych niespodzianek. Tylko, że inwestorzy powinni się dzisiaj liczyć z tym, że może być inaczej. To może znów umocnić dolara względem głównych walut. Zwłaszcza, że sytuacja w Grecji nadal jest dość trudna (mimo udanego głosowania w nocy), a w USA inwestorzy coraz bardziej obawiają się ryzyka klifu fiskalnego.

EUR/USD - Nadal celujemy w 1,2625 do końca tygodnia

Wczoraj po południu zwracałem uwagę, iż nawet w przypadku relatywnie "pozytywnego" rozwoju wypadków w Grecji, rynek nadal pozostanie sceptyczny, co do możliwości odbicia się wspólnej waluty. Dość słabe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej na przyszły rok (w centrum rynkowych dyskusji, coraz częściej znajduje się Francja, ale i też Niemcy - i to w nie najlepszym kontekście), a także krytyczne słowa Mario Draghiego właśnie pod adresem niemieckiej gospodarki, jakie padły wczoraj, sprawiły, iż na rynku pojawiły się spekulacje, iż dzisiaj ECB mógłby zaskoczyć rynek cięciem stóp procentowych o 25.pb. do 0,50 proc.

Reklama

Wprawdzie mediana oczekiwań nadal wskazuje na status quo, tym samym taka niespodzianka mogłaby stać się mocnym pretekstem za kontynuacją ostatniej przeceny wspólnej waluty. Dobrym wytłumaczeniem do takiego ruchu ze strony ECB byłyby właśnie obawy związane z perspektywami wzrostu gospodarczego w przyszłym roku i malejącym prawdopodobieństwem wyraźniejszego odbicia w 2014 r. Decyzję poznamy o godz. 13:45.Jeżeli będzie niespodzianka, to konferencja Mario Draghiego znajdzie się w centrum uwagi. Można też oczekiwać, iż szef ECB zostanie zapytany o sytuację w Grecji, a także perspektywy dla Hiszpanii i Włoch - czy jednak poza "dyplomatycznymi frazesami" można będzie oczekiwać czegoś więcej z ust Mario Draghiego? Raczej nie - od jakiegoś czasu jest jasne, że kluczowa jest postawa polityków, a tutaj niestety, sytuacja nie wygląda najlepiej.

Nocne głosowanie w Grecji się udało, ale połowicznie. Koalicja rządowa przegłosowała pakiet oszczędności, ale tylko przy wsparciu 153 głosów w 300-osobowej Izbie. Większość jest, zatem dość krucha i jest duże ryzyko, że zaraz jej nie będzie - wczoraj z PASOKu oficjalnie wyleciało 6 parlamentarzystów, a z Nowej Demokracji - jeden. Dzisiaj swoja decyzję o rezygnacji z PASOK ogłosił kolejny deputowany (Mimis Androulakis) w efekcie większość stopniała do 152 głosów.

Wprawdzie niedzielne głosowanie nad przyszłorocznym budżetem powinno być łatwiejsze - można tutaj oczekiwać wsparcia ze strony niedoszłego koalicjanta - Demokratycznej Lewicy - który dysponuje dodatkowymi 17-głosami, ale inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że realizacja planu oszczędnościowego przy tak kruchej większości, w atmosferze paraliżu kraju powtarzającymi się strajkami, oraz zakusami opozycji (SYRIZA próbuje prawnie podważyć reformy rynku pracy korzystając z faktu, iż w zeszłym tygodniu Trybunał Obrachunkowy uznał je za nielegalne), może być wręcz niemożliwa.

Tym samym tylko od dobrej woli europejskich polityków zależy to, czy Grecja otrzyma wsparcie (teraz), oraz rozwiązana zostanie sprawa sfinansowania trzeciego balotu z myślą, że za jakiś rok, trzeba będzie myśleć o czwartym... Tylko, że dyskusja nt. dalszego dotowania bankruta będzie odbywać się w cieniu mocnego spowolnienia w całej strefie euro i pogarszającego się klimatu w Niemczech i Francji.

Im bardziej będzie się komplikować sytuacja w Grecji, tym bardziej uwaga inwestorów będzie poświecona rozwojowi wypadków w Hiszpanii, oraz Włoszech. Wydaje się, że Mariano Rajoy ma ostatni dzwonek, aby w ciągu kilku tygodni podjąć "męską decyzję" i zdecydować się na międzynarodową pomoc. Tylko, czy to zrobi? Dzisiaj mamy aukcję hiszpańskich obligacji - pula wynosi 3,5-4,5 mld EUR, która obejmuje serie zapadające w 2015,2018 i 2032 r. - która może pokazać, czy rynek nadal ma ochotę udzielać Hiszpanom dodatkowego kredytu zaufania, który jest wyłącznie wynikiem zapowiedzi potencjalnych działań ze strony ECB. Z kolei Włochy to wybory parlamentarne zaplanowane na kwiecień 2013 r., które mogą zwiększyć wpływy populistów.

Poza decyzją ECB dzisiaj poznamy też komunikat Banku Anglii - o godz. 13:00. Wydaje się, iż dla BOE początek końca programu skupu aktywów (QE), byłby zbyt wczesną decyzją - a takim sygnałem byłoby nie zwiększanie jego obecnej skali, która wynosi 375 mld GBP - biorąc pod uwagę chwiejne dane gospodarcze, niestabilną sytuację w strefie euro, oraz ryzyko klifu fiskalnego w USA. Można, zatem spodziewać się pewnej niespodzianki i "gołębiego" tonu banku centralnego. To może sprowadzić notowania GBP/USD w okolice 1,5850 o których piszę od kilku dni.

Na koniec dwa zdania o klifie fiskalnym. Wczorajsze wystąpienie spikera Izby Reprezentantów, Johna Boehnera daje pewne szanse na to, iż Republikanie są świadomi konieczności znalezienia kompromisu w najbliższych tygodniach, chociaż oficjalnie taką prośbę zdają się adresować do Demokratów. To jednak pokazuje, że debata w Kongresie, która może rozpocząć się już 13 listopada, potrwa raczej kilka tygodni i będzie dość "emocjonalna" dla rynków.

EUR/USD - Nadal celujemy w 1,2625 do końca tygodnia

Obawy o stabilność koalicji rządowej w Grecji, a także ryzyko cięcia stóp przez ECB w dniu dzisiejszym (prawdopodobieństwo takiej niespodzianki uważam za duże, na co zwracałem uwagę we wcześniejszych akapitach) sprawia, iż EUR/USD złamał wczorajsze wsparcie na 1,2735 i ma szanse zejść znacznie niżej. Nadal realizujemy, zatem scenariusz spadkowy, który może zakończyć się dopiero w okolicach 1,2625 (styczniowe minima). Po drodze ważnym poziomem z którym rynek będzie musiał się uporać jest poziom 1,2676 wyznaczany przez średnią 100-sesyjną.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »