Reklama

Brak danych, brak zmian

Dzisiejszy dzień na rynku głównej pary walutowej upłynął pod znakiem nieznacznej zmienności. Po spadku na początku notowań azjatyckich kurs w pierwszej części sesji europejskiej oscylował wokół wartości 1,4460. Czynnikiem, który wspierał dolara był piątkowy konsensus do jakiego doszli Republikanie i Demokraci w sprawie budżetu federalnego.

Odsunęło to zagrożenie "zamknięcia" rządu, choć nie rozwiązało problemu do końca. Wspólną walutę wspierały zaś chęci szybkiego załatwienia sprawy pomocy dla Portugalii. Jednak surowość warunków jakie będzie musiał teraz spełnić ten kraj zmusza do postawienia sobie pytania, czy nie lepiej było przyjąć plan oszczędnościowy proponowany przez rząd Jose Socratesa i uniknąć odsetek od pożyczonych pieniędzy.

Z drugiej jednak strony zwrócenie się o pomoc z zewnątrz pozwoli na lepsze kontrolowanie reform ze strony organów pożyczających środki dają większy spokój rynkom. W drugiej części dnia wspólna waluta osłabiła się lekko względem dolara do poziomu 1,4420 jednak pod koniec notowań w Europie kurs wzrósł i kształtowała się na poziomie 1,4450. Znaczący wpływ na dzisiejszą niewielką zmienność eurodolara miał brak istotnych publikacji makroekonomicznych.

Reklama

Korekta na złotym

Przez większą część dzisiejszego dnia złoty tracił na wartości względem głównych walut. Korekta przede wszystkim była wynikiem aprecjacji, która na parach złotowych trwa już od dłuższego czasu. Poza tym dotarcie do istotnych poziomów wsparcia również miało wpływ na dzisiejsze zachowanie rodzimej waluty. Podobnie jak raport agencji ratingowej S&P, który ostrzega, że brak reform strukturalnych w finansach publicznych może się odbić na ocenie Polski.

Bowiem obecnie proponowane działania nie wystarczą do rozwiązania problemu wysokiego deficytu, a to w dłuższej perspektywie może zmniejszyć zaufanie rynków i zaowocować spadkiem kondycji rodzimej gospodarki. Pod koniec sesji europejskiej złoty odzyskał jednak część sił i kurs USD/PLN ukształtował się na poziomie 2,7465, a EUR/PLN 3,9690.

Michał Mąkosa

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »