Reklama

Brak porozumienia to mocniejszy dolar?

Ci, którzy liczyli na weekendowe porozumienie w Kongresie, zawiedli się. Efektem było bardziej nerwowe (zwłaszcza na parach związanych z jenem) otwarcie nowego tygodnia. To sugeruje, że do czasu osiągnięcia kompromisu przez amerykańskich polityków (rynek cały czas na to liczy), inwestorzy mogą bardziej ostrożniej podchodzić do zaangażowania w ryzykowne aktywa.

Czy to oznacza też możliwość umocnienia dolara? Tak, jeżeli połączymy politykę z potencjalnymi plotkami wokół posunięć agencji ratingowych - do tej pory Fitch i Moody's, które utrzymują najwyższe noty AAA - starały się zachować spokój. Tylko, czy tak samo będzie w środę, jeżeli do tego czasu pat polityczny będzie trwał nadal? Tu już zaczynamy wchodzić na kwestię wiarygodności tych instytucji, nawet jeżeli 17 października, nie jest graniczną datą, po której USA mogą mieć problemy z regulowaniem części zobowiązań.

Wykres koszyka BOSSA USD wskazuje na możliwość nieznacznego umocnienia się dolara w najbliższych dniach. Ważne jest to, że podaż wygasa przy schodzeniu w okolice 68 pkt. W efekcie odreagowanie może sięgnąć nawet okolic 68,50 pkt. - różowa linia na tygodniowym wykresie.

Reklama

Takie wskazówki z BOSSA USD dają ciekawe wnioski dla EUR/USD. Dla euro ważne w kalendarzu będą:

- wtorkowy odczyt indeksu ZEW z Niemiec - mediana oczekiwań zakłada wzrost indeksu nastrojów analityków do 51 pkt., co może być trudne biorąc pod uwagę nieco słabsze odczyty PMI, a także gorsze informacje z USA i Chin w ostatnich tygodniach

- inflacja HICP w środę - to ostateczne dane za wrzesień, ale widać, że presji cenowej nie ma, co może zachęcić część członków ECB do spekulacji nt. możliwego cięcia stóp procentowych w listopadzie. To też pewna forma werbalnego wpływu na euro, które ostatnio nie sprzyja eksporterom...

Opublikowane dzisiaj dane nt. produkcji przemysłowej w sierpniu były lepsze od prognoz - wzrost w ujęciu miesięcznym wyniósł 1,0 proc. m/m, a w relacji rocznej dynamika spadku zmalała do 2,1 proc. r/r, chociaż w lipcu po rewizji było -1,9 proc. r/r.

Na wykresie EUR/USD widać odbicie się od górnego ograniczenia kanału spadkowego w rejonie 1,3565. To może sugerować zejście poniżej 1,3540-45 w nadchodzących godzinach. Na dziennym wykresie można próbować wskazać formację RGR sugerującą spadki - jej linia szyi przebiega na 1,3495. Jej realizacja oznaczałaby spadek nawet poniżej 1,3375-1,3415. Z oceną prawdopodobieństwa takiego scenariusza warto zaczekać do testowania okolic 1,3495.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »