Reklama

Chińczycy i Hiszpanie szkodzą rynkom

Niższe od prognozowanych odczyty lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Państwie Środka, są dzisiaj rano jednym z najważniejszych czynników wpływających na rynek walut. Obawy związane z ryzykiem twardego lądowania chińskiej gospodarki, a także brak nowych spekulacji w temacie scenariuszy dla strefy euro, mogą popsuć nastroje na rynkach w końcu tygodnia.

Niższe od prognozowanych odczyty lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Państwie Środka, są dzisiaj rano jednym z najważniejszych czynników wpływających na rynek walut. Obawy związane z ryzykiem twardego lądowania chińskiej gospodarki, a także brak nowych spekulacji w temacie scenariuszy dla strefy euro, mogą popsuć nastroje na rynkach w końcu tygodnia.

Najpierw napłynęły dane z Chin nt. inflacji CPI i PPI (godz. 3:30). Wskaźnik konsumencki spadł w lipcu do 1,8 proc. r/r z 2,2 proc. r/r (nie było to prognozowane 1,7 proc. r/r, ale i tak jest to dobry wynik - zejście poniżej bariery 2 proc r/r, jeżeli będzie trwałe, otwiera PBOC wiele możliwości dodatkowych działań). A stabilizacja CPI na niskich poziomach jest o tyle prawdopodobna, gdyż wskaźnik inflacji producenckiej (PPI) spadł głębiej, niż oczekiwano bo aż o 2,9 proc. r/r wobec zniżki o 2,1 proc. r/r w czerwcu. Słabsze od prognoz były też dane z gospodarki realnej, które napłynęły o godz. 7:30 (sprzedaż detaliczna wyhamowała w lipcu do 13,1 proc. r/r z 13,7 proc. r/r w czerwcu, a produkcja do 9,2 proc. r/r z 9,5 proc. r/r). Dużym rozczarowaniem jest zwłaszcza spadek produkcji, biorąc pod uwagę ostatnie dobre wskazania płynące z indeksów PMI. Tym samym obawy związane z twardym lądowaniem gospodarki wracają, zwłaszcza, jeżeli uwzględnimy narastającą deflację w cenach producenta (PPI). Co teraz może zrobić Ludowy Bank Chin? W grę wchodzi obniżka rezerw obowiązkowych dla banków (mniej efektywna), oraz cięcie głównych stóp procentowych. PBOC nie działa na wyznaczonych posiedzeniach, a z zaskoczenia (nawet w niedzielę), stąd też oczekujmy takiego ruchu w najbliższych dniach. Jednak działania banku centralnego mogą okazać się niewystarczające. To na co liczą teraz inwestorzy (uwzględniając też zbliżające się wybory), to duży program inwestycji rządowych, który mógłby pobudzić gospodarkę.

Reklama

Chińskie rozczarowanie po godz. 7:30 nieco zwiększyło awersję do ryzyka, co jest widoczne w nieznacznym umocnieniu się dolara. Dzisiejszy kalendarz jest dość ubogi - o godz. 14:30 poznamy dane z USA (czerwcowy bilans handlowy, oraz dane o cotygodniowym bezrobociu), a o godz. 16:00 czerwcową dynamikę zapasów w hurtowniach. Trudno jednak liczyć na to, iż staną się one inicjatorem do większego ruchu. W większym stopniu mogą to być spekulacje/plotki nt. potencjalnych ruchów Hiszpanii, a także możliwych działań ECB. Tyle, że impuls ten pomału gaśnie, po tym jak rośnie prawdopodobieństwo, że hiszpańskie władze będą chciały zaczekać ze złożeniem oficjalnego wniosku do września (pisaliśmy o tym wczoraj). Jedynym pozytywnym newsem, jaki napłynął w ostatnich godzinach z Europy, była informacja, iż eksperci Troiki mogą przedstawić raport nt. sytuacji w Grecji dopiero podczas posiedzenia Eurogrupy zaplanowanego na 8 października - co ucina na jakiś czas potencjalnie negatywne spekulacje nt. konieczności przyznania Grekom dodatkowej pomocy (zasugerowała to ostatnio agencja S&P obniżając perspektywę ratingu dla tego kraju).

EUR/USD - Rośnie ryzyko złamania wsparcia na 1,2320-30 i spadku do 1,2230

Podjęta w godzinach wieczorno-nocnych próba złamania istotnego poziomu 1,2388, o którym wspominałem we wcześniejszych komentarzach, nie była udana. To uruchomiło falę spadkową, która wsparta dzisiaj rano słabymi danymi z Chin i rosnącym przekonaniem, iż Hiszpanie nie będą się spieszyć ze złożeniem formalnego wniosku o pomoc z EFSF, sprowadziła nas ponownie w okolice kluczowego wsparcia 1,2320-30. To pokazuje potencjalną słabość rynku, która może zaowocować spadkiem do dolnego ograniczenia linii trendu wzrostowego, czyli 1,2230. Niezależnie od tego, że po drodze mamy istotną strefę 1,2250-1,2300. Na zwyżkę ponad 1,2388 i atak na strefę 1,2430-60 będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia.

Kluczowe opory: 1,2350; 1,2388; 1,2400; 1,2430; 1,2442; 1,2460; 1,2500; 1,2540

Kluczowe wsparcia: 1,2320-1,2330; 1,2300; 1,2287; 1,2250; 1,2224

AUD/USD - Nowe szczyty, ale na krótko

Lepsze dane nt. bezrobocia, jakie napłynęły w nocy (spadek do 5,2 proc. w lipcu i rewizja danych czerwcowych w górę do 5,3 proc.) i zatrudnienia (wzrost etatów o 14 tys.) doprowadziły do ustanowienia nowego, lokalnego szczytu przez AUD/USD na poziomie 1,0612. Takie dane mogą sugerować, iż RBA wstrzyma się na dłużej z cięciami stóp procentowych, chociaż zobaczymy co znajdzie się jutrzejszym raporcie kwartalnym, który opublikuje bank centralny. Nie zapominajmy, iż zbyt silny AUD też nie jest nikomu na rękę, a zwłaszcza gospodarczym decydentom. Z technicznego punktu widzenia szybki powrót poniżej ważnych oporów 1,0575-80 nie daje dobrych not stronie popytowej. Zwłaszcza, że można potraktować ruch na 1,0612 jako ruch powrotny do naruszonego dwa dni temu przyspieszonego kanału wzrostowego. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo spadku nawet do 1,0440 do końca tygodnia, chociaż wiele będzie zależeć od jutrzejszego raportu RBA, a także uwarunkowań globalnych (zachowania się EURUSD).

Kluczowe opory: 1,0575-80; 1,0600; 1,0635; 1,0660

Kluczowe wsparcia: 1,0530; 1,0500; 1,0440

JPY/PLN - ciekawa alternatywa

Bank Japonii utrzymał dzisiaj dotychczasowe parametry polityki pieniężnej. Wiele do obrazu rynku nie wniosła też późniejsza konferencja szefa BOJ. W efekcie istotnej reakcji na parach powiązanych z jenem nie ma. Wczoraj po południu zwracałem uwagę, iż ważniejszą kwestią mogą okazać się kwestie związane z ryzykiem przyspieszonych wyborów, co biorąc pod uwagę, iż konflikt polityczny zostałby wywołany przez brak porozumienia ws. fiskalnych, może zaszkodzić jenowi. W krótkim okresie (biorąc pod uwagę nieznaczny wzrost awersji do ryzyka na globalnych rynkach), taki ruch jest jednak mało prawdopodobny. Warto jednak zestawić powyższe tezy z wykresem JPY/PLN. Zakładając, iż złoty w perspektywie 1-2 miesięcy będzie jeszcze mocniejszy, niż teraz, a jen osłabi się m.in. za sprawą problemów politycznych, ale i też oczekiwań związanych z potencjalnymi działaniami ECB i FED na jesieni, które mogą ograniczyć globalne ryzyko, to dla JPY/PLN można postawić ciekawe wnioski. Widoczny na dziennym wykresie kanał spadkowy, mimo możliwości jego nieznacznych naruszeń w najbliższych dniach, powinien być zachowany. Tym samym zostaną wyraźnie złamane wsparcia na 4,15-4,16, co otworzy drogę do ruchu w stronę 4,00 w ciągu najbliższych tygodni. Istotność tego poziomu widać dobrze na poniższym wykresie.

Kluczowe opory: 4,2200; 4,2400; 4,2550; 4,2750

Kluczowe wsparcia: 4,1600; 4,1400; 4,1200; 4,0750

Marek Rogalski

główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »