Reklama

Chińczycy pomogli, eurodolar zaszkodził

Złoty w poniedziałek zyskał do głównych walut, w reakcji na poprawę nastrojów na rynkach globalnych, wywołaną zapowiedzią stopniowego uelastyczniania kursu juana przez Chiny. O godzinie 17:25 kurs USD/PLN testował poziom 3,2584 zł, a EUR/PLN 4,0371 zł.

W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 3,2744 zł i 4,0470 zł.

Reklama

W sobotę Ludowy Bank Chin poinformował, że kurs juana będzie stopniowo uelastyczniany. To wywołało duży optymizm na rynkach, przekładając się na wzrost apetytu na ryzyko. Skorzystał na tym złoty. Jednak skala jego umocnienia jest dużo mniejsza, niż można to było obserwować jeszcze rano, gdy wsparciem dla niego okazał się jeszcze wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,2450 dolara. Przed godziną 9:00 kurs USD/PLN spadł do 3,22 zł, a EUR/PLN w okolice 4,01 zł. Jednak późniejszy spadek notowań EUR/USD poniżej 1,24 dolara, zredukował skalę umocnienia złotego. Bez wpływu na notowania pozostały natomiast wyniki I tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Mieściły się one w przedziale wyznaczonym przez ostatnie przedwyborcze sondaże, a wskazywana przez te sondaże perspektywa wyboru Bronisława Komorowskiego na prezydenta jest w cenach. Ryzyko polityczne mogłoby zacząć odgrywać pewną rolę dopiero w sytuacji, gdyby nowe sondaże wskazywały na wygraną Jarosława Kaczyńskiego. Nie dlatego, że ten scenariusz nie jest w cenach, czy też z uwagi na bardziej socjalną wizję gospodarczej rzeczywistości przez kandydata PiS, ale z uwagi na obawy o spory na szczytach władzy w przyszłości, co uniemożliwi wprowadzenie koniecznych reform gospodarczych.

We wtorek polska waluta w dalszym ciągu będzie podążać ścieżką wyznaczoną przez sytuację na rynkach globalnych, gdzie nastroje będą kształtować publikacje indeksu niemieckiego instytutu Ifo, danych o sprzedaży domów w USA oraz wyniki aukcji hiszpańskiego długu. Bez wpływu na decyzje inwestorów pozostaną natomiast polskie dane o inflacji bazowej i koniunkturze gospodarczej.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: sondaże | złoty | Chińczycy | dolar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »