Reklama

Chińska gospodarka zwalnia

Marcowy indeks PMI potwierdza obawy co do słabnącej kondycji chińskiej gospodarki. Wraz z wysokimi cenami ropy to główne zagrożenie dla słabego ożywienia gospodarczego w Europie. W ostatnim czasie rynki ignorowały to zagrożenie i negatywna reakcja na PMI też nie jest duża. Dziś analogiczne indeksy dla krajów strefy euro.

 Marcowy indeks PMI potwierdza obawy co do słabnącej kondycji chińskiej gospodarki. Wraz z wysokimi cenami ropy to główne zagrożenie dla słabego ożywienia gospodarczego w Europie. W ostatnim czasie rynki ignorowały to zagrożenie i negatywna reakcja na PMI też nie jest duża. Dziś analogiczne indeksy dla krajów strefy euro.

PMI mocno w dół

Indeks aktywności w chińskiej gospodarce obniżył się w marcu do 48,1 pkt. z 49,6 pkt. w styczniu i miał najniższą wartość od listopada (kiedy wyniósł 48 pkt.). Od czerwca ubiegłego roku tylko raz indeks przyjął wartość powyżej 50 pkt. Dane niepokojąc ponieważ potwierdzają wcześniejsze niepokojące sygnały z gospodarki Państwa Środka. Oznacza to ryzyko ożywienia dla strefy euro, które w dużym stopniu opiera się na eksporcie do Azji. Dodatkowo, słabnąca koniunktura w przemyśle zwiększa ryzyko ze strony rynku nieruchomości. To naturalnie negatywna wiadomość dla rynków akcji, ale przede wszystkim surowców przemysłowych (w tym szczególnie m iedzi). Negatywnie reaguje też kurs pary AUDUSD.

Reklama

Rośnie premia od hiszpańskiego długu

Podczas gdy nastroje na szerokim rynku są ogólnie dobre, rentowności hiszpańskich obligacji od początku miesiąca systematycznie rosną. Po części wynika to ze wzrostu "bazy", czyli rentowności niemieckich obligacji (ze względu na poprawę oczekiwań co do wzrostu), ale wczoraj znacząco wzrosła także premia za ryzyko. Dla 10-letnich papierów wynosi ona 338 bp i jest najwyższa od połowy lutego. Co ciekawe, kurs pary EUR-USD oparł się w tym tygodniu presji spadkowej, widocznej wyraźnie choćby na AUDUSD.

Na wykresach:

AUDUSD, D1 - na parze AUDUSD nadal realizujemy strukturę spadkową i po cofnięciu w dniu wczorajszym obecnie testujemy ważne wsparcie na poziomie 1,0380. Jego przełamanie powinno skutkować znacznie większym cofnięciem - nawet w rejon 1,00. Słabe dane z Chin są argumentem za takim ruchem

Apple (AAPL.US na platformie XTB), H1 - wczorajsza sesja przyniosła nowe historyczne szczyty, ale także wyraźne cofnięcie w ostatniej godzinie notowań; taka realizacja zysków nie musi oznaczać, zakończenia okresu dynamicznego wzrostu kursu, ale jest sygnałem ostrzegawczym; samo cofnięcie do bardziej łagodnej linii trendu (okolice 560 USD), czy też szczytów z końca lutego (548 USD), byłoby tematem na korektę na całym rynku akcji w USA i mogłoby pomóc wyrysować brakującą falę czwartą w potencjalnie 5-falowej strukturze wzrostowej, którą na S&P500 obserwujemy od października ubiegłego roku

USDJPY, H4 - ciekawą sytuację mamy na rynku jena - para przełamała agresywną linię trendu, ale wsparcie 83,05 zatrzymało sprzedających, przez co nie doszło do większej korekty; z drugiej strony byki nie miały siły na ustanowienie nowych maksimów, i wyrysowała się potencjalna formacja podwójnego szczytu, z linią szyi właśnie na 83,05; jednocześnie, upływ czasu zbliżył nas do głównej linii trendu, która do tej pory była broniona (choć ostatni raz dwa tygodnie temu przy poziomie 80,60); wkrótce zatem musi nastąpić rozstrzygnięcie

dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

www.xtb.pl

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »