Reklama

Chwilowe przesilenie na europejskim rynku długu udziela się walutom

Rentowności hiszpańskich i włoskich obligacji dzisiaj rano poszły nieco w dół, z kolei nieco w górę odbiły niemieckie bundy - mamy, zatem oczekiwane chwilowe przesilenie, które może po południu sprowokować do częściowego pokrywania długich pozycji w dolarze otwieranych w ostatnich dniach.

Tu zaważyć mogą też zaplanowane na popołudnie i wieczór publiczne wypowiedzi kilku członków FOMC, a także zapiski Beżowej Księgi - rynek będzie próbował znaleźć w tym uzasadnienie dla powrotu ewentualnych dyskusji nt. QE3, chociaż tak jak pisałem ostatnio, obecnie nie ma ona zbytnio sensu.

EUR/USD: Scenariusz korekcyjnej zwyżki do 1,3170-1,3200 pozostaje nadal aktualny

AUD/USD: Teoretycznie notowaniom szkodzą spadające ceny surowców, ale rynek szuka pretekstu do krótkiego odbicia

Można odnieść wrażenie, że wczoraj większość inwestorów przebudziła się z wcześniejszego "odrętwienia" i stwierdziła, że sytuacja w Hiszpanii może jednak stanowić poważny problem - tylko, że zagrożenia można było wskazać już kilka tygodni wcześniej, co zresztą robiliśmy w naszych komentarzach. Tym samym na krótką metę te obawy nie mogą stać się paliwem do kontynuacji ostatniego ruchu na rynkach, o ile nie pojawią się nowe niepokojące informacje. Takim impulsem mogłoby okazać się chociażby złamanie okolic 6 proc. na rentownościach hiszpańskich obligacji, czy też 5,9-6,0 proc. dla włoskich i 3,05-3,10 proc. dla francuskich. Tylko, że dzisiaj rano widać nieznaczne uspokojenie - rentowności idą nieznacznie w dół. Niewykluczone, że rynek czeka teraz na ruch ze strony decydentów - polityków i Europejskiego Banku Centralnego, który mógłby zacząć w większym stopniu skupować peryferyjny dług - zwracałem na to uwagę we wczorajszym, popołudniowym komentarzu. Na dłuższą metę to nic nie da, ale w perspektywie kilku dni (do końca tygodnia) może sprowokować rynki do korekty. Interesujące są wyniki aukcji włoskich 3 i 12-miesięcznych bonów (łącznie za 11 mld EUR), które poznaliśmy po godz. 11:00 - sprzedano wszystkie papiery, ale przy znacznie wyższych rentownościach (odpowiednio 1,249 proc. dla papierów 3-miesięcznych i 2,84 proc. dla rocznych). To sygnał, iż czwartkowy przetarg 3-letnich obligacji za 2-3 mld EUR również zakończy się mniej korzystnie dla Włochów.

Reklama

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na zaplanowane na popołudnie i wieczór wystąpienia członków FED, zwłaszcza, że wszyscy zasiadają w Komitecie Otwartego Rynku (FOMC).

I tak o 15:30 głos zabierze "jastrzębia" Esther George z Kansas, o godz. 16:30 "gołębi" Eric Rosengren z Bostonu, o 18:00 opowiadający się za utrzymaniem niskich stóp Dennis Lockhart z Atlanty.

Na godz. 23:00 zaplanowane jest wystąpienie "jastrzębiego" Jamesa Bullarda z St. Louis, a na godz. 00:45 konferencja wice szefowej FED, Janet Yellen. Które z nich jest najistotniejsze? Teoretycznie każde, chociaż tylko ostatnie z nich jest teoretycznie poświęcone perspektywom gospodarki i polityki monetarnej - można oczekiwać, iż będzie zgodne z linią Bena Bernanke, a zatem może (choć nie musi) doprowadzić do krótkotrwałego wznowienia dyskusji na temat ewentualności wprowadzenia QE3 - chociaż trzeba cały czas podkreślać, iż taka dyskusja nie ma obecnie sensu. FED mógłby zdecydować się na dodatkowe działania tylko w sytuacji, kiedy sytuacja globalna uległaby znaczącemu pogorszeniu (przez zawirowania w Europie) i być może na wersję sterylizowaną QE3, a więc raczej niezadowalającą spekulantów.

Dzisiaj wieczorem (godz. 20:00) poznamy też zapiski z Beżowej Księgi, a więc okresowy raport nt. stanu gospodarki w poszczególnych dystryktach FED - najprawdopodobniej pokaże dalszą "umiarkowaną" poprawę.

EUR/USD: Scenariusz korekcyjnej zwyżki do 1,3170-1,3200 pozostaje nadal aktualny

Przedstawiany wczoraj scenariusz, iż w perspektywie do końca tygodnia złamanie strefy 1,3030-80 jest mało prawdopodobne i można spodziewać się nieznacznego odreagowania w górę zaczyna się sprawdzać. Warto będzie obserwować sytuację na europejskim rynku długu i wystąpienia członków FED (piszę o tym wcześniej). Mocne wsparcia to okolice 1,3080, a opór to rejon 1,3145. W przypadku naruszenia oporu, co jest możliwe dzisiaj wieczorem, zobaczymy ruch w okolice 1,3170-1,3200. Cały ruch nie powinien nas wynieść powyżej 1,3225, a w przyszłym tygodniu możliwe jest złamanie mocnego wsparcia na 1,30.

Wykres dzienny EUR/USD

Kluczowe wsparcia: 1,3100; 1,3080; 1,3060; 1,3030

Kluczowe opory: 1,3145; 1,3180; 1,3225

AUD/USD: Teoretycznie notowaniom szkodzą spadające ceny surowców, ale rynek szuka pretekstu do krótkiego odbicia

Wczoraj po południu analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwrócili uwagę, iż ryzyko globalnego spowolnienia gospodarki może wyraźnie odbić się na eksporterach surowców, a więc też Australii. Z kolei w nocy szef unii związków zawodowych Paul Howes wezwał rząd Julii Gillard, aby przyjrzała się bliżej mandatowi RBA - celem jest wywarcie presji na to, aby bank centralny szybciej luzował politykę monetarną, co jednocześnie mogłoby przysłużyć się osłabieniu notowań AUD - zdaniem części ekonomistów jest on zbyt mocny, co szkodzi gospodarce. Niemniej nie ma się co oszukiwać, że słowa Paula Howesa są typowo populistyczne, a wszyscy dobrze wiedzą, że bank centralny jest niezależną instytucją. Tylko, że w pewnym sensie budują "klimat" przed oczekiwaną 1 maja decyzją RBA ws. cięcia stóp o 25 p.b.

Nowe lokalne minimum AUD/USD ustanowione w nocy na 1,0225 nie zostało jednak w kolejnych godzinach pogłębione, a notowania wróciły ponad opór na 1,0245 i szybko sięgnęły ważnych okolic 1,03. Szanse na złamanie strefy 1,0300-1,0335 (widocznej na wykresie jako żółty prostokąt) nie są jednak duże. Niewiele wyżej przebiega kluczowa linia kanału spadkowego. Tym samym o ile pewne naruszenie poziomu 1,0335 nie jest do końca wykluczone, to nie będzie ono trwałe. Celem na przyszły tydzień jest spadek w rejon 1,0135.

Wykres dzienny AUD/USD

Kluczowe wsparcia: 1,0270; 1,0245; 1,0225; 1,0200

Kluczowe opory: 1,0300; 1,0335; 1,0355; 1,0375

Opracował:

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

Dowiedz się więcej na temat: W dół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »