Reklama

Coraz gorsza ocena perspektyw gospodarki eurolandu

Perspektywy europejskiej gospodarki są coraz gorsze - taki wniosek płynie z odczytu indeksu Sentix za czerwiec. Ten wskaźnik oddający sentyment uczestników rynku na podstawie badań ankietowych przybrał wartość 3,5 punktów wobec oczekiwań na poziomie 9, 4 i 10,9 punktów osiągniętych w maju. Jeszcze w marcu indeks ten przybrał bardzo wysoką wartość 17,1 punktów.

Niski odczyt indeksu nie powinien być zaskoczeniem, o pogorszeniu oceny perspektyw globalnego wzrostu świadczyła w ostatnim czasie chociażby aprecjacja franka szwajcarskiego: w zeszłym tygodniu historyczne minima osiągał zarówno EUR/CHF, USD/CHF, jak i GBP/CHF. Po drugiej stronie Atlantyku systematycznie spadają także rentowności amerykańskiego długu, a indeks CBOT VIX, który tworzony jest w oparciu o opcja na indeks S&P 500 i określany jest mianem miernika strachu na Wall Street osiągał wartości zbliżone do 20 punktów - poziomu ostatni raz przekroczonego, kiedy na świecie awersja do ryzyka była wysoka po trzęsieniu ziemi w Japonii. Do głównych czynników psujących nastroje inwestorów należy zaliczyć powracający problem zadłużenia państw PIIGS, obawy o tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki, które rozbudziła seria rozczarowujących danych makro i zacieśnianie polityki pieniężnej przez borykające się z inflacją państwa z grupy BRICS, które negatywnie odbija się na koniunkturze.

Reklama

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »