Reklama

CPI umacnia złotego

Głównym wydarzeniem dnia na rynku eurodolara była publikacja indeksu niemieckiego instytutu ZEW oraz danych o sprzedaży detalicznej z USA.

Oba wskaźniki okazały się gorsze od oczekiwań - o ile jednak pierwszy z nich wpisuje się w scenariusz spowolnienia w całej strefie euro o tyle słabszy odczyt drugiego był pewnym zaskoczeniem. Wolniejsze przyrosty sprzedaży detalicznej w USA zarówno gdy chodzi o sprzedaż uwzględniającą sektor motoryzacyjny jak i bez wskazują, że ostrożne komunikaty Fed-u odnośnie terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych po zakończeniu QE3 mają swoje uzasadnienie. Niemniej jednak względnie pozytywny odczyt z USA nieznacznie umocnił dolara względem euro pozwalając zejść kursowi EUR/USD lekko poniżej poziomu 1,36.

Reklama

Na rynku eurozłotego głównym wydarzeniem dnia był odczyt wskaźnika CPI za czerwiec, który pozytywnie zaskoczył rynek (wzrost inflacji w skali rok do roku o 0,3% wobec oczekiwań na poziomie 0,2%). Efektem tego było umocnienie złotego względem euro (EUR/PLN spadł z ok. 4,14 do ok. 4,13).

Wraz ze wskaźnikiem CPI opublikowano również indeksy polskich cen eksportowych i importowych, które pokazały silny spadek cen eksportowych (-0,4% w skali miesiąc do miesiąca wobec oczekiwań na poziomie 0,2%) oraz słabszy od oczekiwań przyrost cen importu (0,1% wobec oczekiwań na poziomie 0,3%). Silny spadek cen eksportowych wskazuje na kurczący się popyt w strefie euro co nie jest zbyt dobrym prognostykiem na przyszłe miesiące.

Jarosław Kosaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »