Reklama

Czekamy na efekty 500+

Czwartek na rynkach zapowiada się bardzo ciekawie, również na rynku złotego. Po dobrych danych z rynku pracy poznamy kolejne lipcowe publikacje: o produkcji i sprzedaży detalicznej. W tych ostatnich będziemy wypatrywać efektu wyższych dochodów gospodarstw domowych. Dane o sprzedaży zostaną opublikowane także w Wielkiej Brytanii i będzie to pierwszy poważny sprawdzian po referendum.

Dane z polskiego rynku pracy okazały się bardzo dobre. Roczna dynamika płac nieco spowolniła, ale na poziomie 4,8% i tak przewyższyła oczekiwania rynku. Zatrudnienie wzrosło o 3,2% w skali roku. Najistotniejsze jest jednak to, że po uwzględnieniu inflacji oraz programu 500 plus dochody gospodarstw domowych rosną najszybciej od początku transformacji.

Efekty wyższych dochodów powinniśmy wkrótce zobaczyć w postaci wyższego popytu i dane o sprzedaży detalicznej będą tu istotnym testem. Jednocześnie poznamy dane o produkcji przemysłowej, której roczna dynamika niemal na pewno zwolni z 6% odnotowanych w czerwcu (konsensus zakłada +1,3% r/r).

Reklama

Stanie się tak jednak za sprawą efektu kalendarza - w lipcu mieliśmy o dwa dni robocze mniej niż przed rokiem. Ważniejszy będzie zatem szacunek produkcji po wyeliminowaniu sezonowości. Dla złotego ważniejsze będą jednak dane o sprzedaży.

Na rynku globalnym obserwujemy umocnienie euro i funta wobec dolara. Wczorajsza publikacja minutes z lipcowego posiedzenia Fed ostatecznie osłabiła dolara, mimo iż kilku członków chciało rychłego podniesienia stóp procentowych. Dlatego ważne będzie dzisiejsze wystąpienie prezesa nowojorskiego Fed (godzina 16:00), który we wtorek optymistycznie wypowiadał się o perspektywie podwyżki w tym roku.

Na razie jednak dolar pozostaje w odwrocie, również wobec funta, dla którego dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej będą najważniejszym testem po referendum ws. członkostwa w Wielkiej Brytanii. Badania konsumentów po referendum wskazały na istotne pogorszenie nastrojów, ale ważne będzie, czy przełożyło się to na decyzje konsumpcyjne. Dane o 10:30.Dziś o 9:35 dolar kosztuje 3.7865 złotego, euro 4.2880 złotego, frank 3.9478 złotego, zaś funt 4.9518 złotego.

Dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »