Czekamy na Grecję

Rynek eurodolara kieruje się na południe w obawie przed jutrzejszą publikacją danych o liczbie obligacji zgłoszonych do wymiany. Złoty umocnił się w czwartek do głównych walut.

Rynek eurodolara kieruje się na południe w obawie przed jutrzejszą publikacją danych o liczbie obligacji zgłoszonych do wymiany. Złoty umocnił się w czwartek do głównych walut.

Inwestorzy, którzy liczyli na to, że Mario Draghi podczas konferencji po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego zabierze głos w sprawie trzeciego programu LTRO mogli poczuć się dzisiaj rozczarowani. Rynek eurodolara po osiągnięciu szczytu na poziomie 1,3274 USD zawrócił na południe. Nie bez znaczenia jest jutrzejsza publikacja liczby obligacji znajdujących się u prywatnych wierzycieli greckiego długu zdecydowanych już na wymianę papierów dłużnych. Odczyt tych danych będzie miał miejsce jutro o godz. 7.00 czasu warszawskiego. Jeżeli wartość obligacji zgłoszonych przez prywatnych wierzycieli będzie niższa niż 90 proc. wszystkich papierów dłużnych, rynek eurodolara może nadal kierować się na południe i zbliżyć się do najbliższych wsparć na poziomach 1,3096 USD oraz 1,3025 USD.

Reklama

Nadal jest szansa na wdrożenie trzeciego programu luzowania polityki pieniężnej (EQ3) w Stanach Zjednoczonych, jeżeli dynamika wzrostu gospodarczego będzie niezadawalająca. Ponieważ Mario Draghi wymijająco odpowiedział na temat trzeciej transzy LTRO można przypuszczać, że taka ewentualność również istnieje i w razie konieczności może być wdrożona. Stąd można przypuszczać, że jeżeli jutrzejszy odczyt z Grecji będzie zadawalający, wzrostowy trend na rynku będzie mógł powrócić. Najbliższymi oporami będą poziomy 1,3289; 1,3300 oraz 1,3335 USD.

Od środowego popołudnia złoty umocnił się ok. 9 groszy do dolara i 8 groszy do euro. W czwartek o godz. 15.30 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1053 PLN oraz za euro ok. 4,1096 PLN. Poziomami najbliższych wsparć na rynku dolar-złoty i euro-złoty są odpowiednio kursy 3,0688 PLN oraz 4,0917 PLN.

Prawdopodobnie najważniejsza w tym tygodniu informacja zostanie opublikowana w piątek o godz. 7.00 czasu warszawskiego, kiedy inwestorzy poznają udział zgłoszonych do wymiany greckich obligacji w stosunku do wszystkich papierów dłużnych znajdujących się u prywatnych wierzycieli. O godz. 14.30 odbędzie się publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, m.in. wielkość zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za luty. Ekonomiści szacują odczyt na poziomie 210 tys.

Radosław Wierzbicki

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Noble Markets S.A.
Dowiedz się więcej na temat: rynek | Na południe | złoty | czwartek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »