Reklama

Czekanie na cokolwiek

Niech się wreszcie coś zadzieje - myśl, która siedzi w głowach większości inwestorów. Stan zawieszenia podtrzymywany jest przez równoważenie się nadziei o porozumienie handlowe USA-Chiny i obawy o spowolnienie gospodarcze. Na głównych parach walutowych siedzimy w wąskich zakresach wahań z tendencją do wygaszania odchyleń.

Dziś wieczorem prezydent USA Donald Trump ma się spotkać z wicepremierem Chin Liu He, co może przynieść finalne postanowienia kończące długie negocjacje handlowe między dwoma mocarstwami. Przez ostatnie dwa tygodnie rynki są karmione strzępami informacji, że rozmowy przynoszą postępy i uda się zawrzeć porozumienie przed terminem granicznym 1 marca, po którym groziłoby podwyższenie ceł na produkty z Chin. I jak to bywa na rynkach finansowych, plotki mogą znaczyć więcej niż fakty i finalne zawarcie porozumienia może nawet nie przynieść dużej reakcji, gdyż częściowo zostało już zdyskontowane. Z drugiej strony przez wiele miesięcy wokół wojen handlowych narosła spora dawka pesymizmu i negatywnych wizji względem globalnego ożywienia, więc zamknięcie tematu daje podstawy, by przychylniej spojrzeć na to, co może jeszcze przynieść ten rok. Tylko że jeśli rynek ma faktycznie wyceniać lepsze perspektywy globalnego wzrostu, przydałoby się potwierdzenie odbicia w danych. Tymczasem jesteśmy jeszcze w trakcie trawienia efektów spowolnienia z końca czwartego kwartału. Widać to było wczoraj w słabych wynikach indeksów PMI z Eurolandu, czy rozczarowującym odczycie indeksu Fed z Filadelfii. Stąd same nadzieje to za mało, by rozkręcić solidny rajd ryzyka, ale znów wystarczają, by uciąć spiralę strachu przed recesją. Z perspektywy tradingu to toksyczne środowisko, które nie pozwala budować długoterminowej strategii (no bo w którym kierunku?). EUR/USD, USD/JPY, AUD/USD - wszystko porusza się w trendzie bocznym, gdzie preferowaną strategią jest gra od bandy do bandy.

Reklama

Nie sądzę, aby piątkowe publikacje mogły wiele odmienić. Indeks Ifo z Niemiec prawdopodobnie potwierdzi nie za bardzo optymistyczne wskazania z wczorajszego raportu PMI, ale rynek jest już na to przygotowany. Inflacja HICP z Eurolandu przejdzie bez echa, gdyż obecnie EBC bardziej martwi się siła ożywienia niż trendami cenowymi. W USA kilku członków FOCM będzie uczestniczyć w Forum Polityki Pieniężnej i mówić o docelowym poziomie bilansu Fed. Jednak po tym, jak w środę minutki Fed ujawniły, że prawie wszyscy członkowie zarządu Fed chcą zakończyć redukcję bilansu do końca roku, wpływ dzisiejszych przemówień na rynek będzie prawdopodobnie ograniczony. Po południu mamy też wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego, gdzie część rynku liczyłaby na wzmianki dotyczące nowego programu pożyczkowego dla banków komercyjnych. Jednak uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Bolońskiego nie jest chyba miejscem na ważne komunikaty dotyczące przyszłości polityki monetarnej.

Konrad Białas

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »