Reklama

Czesi walczą z inflacją

Wczoraj Czesi postanowili wyraźnie zareagować. Skoro inflacja w ciągu dwóch miesięcy wzrosła o 1,3 proc., zdecydowali się odważnie podnieść stopy procentowe. Ciekawe czy RPP weźmie przykład z kolegów z Południa.

Wczoraj Czesi postanowili wyraźnie zareagować. Skoro inflacja w ciągu dwóch miesięcy wzrosła o 1,3 proc., zdecydowali się odważnie podnieść stopy procentowe. Ciekawe czy RPP weźmie przykład z kolegów z Południa.

Czesi zaskakują rynek

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Czeski Narodowy Bank podniósł stopy procentowe. Wbrew tym oczekiwaniom była jednak skala podwyżki. Rynek liczył na 0,5 proc. zastanawiając się, czy nie będzie to zaledwie 0,25 proc. Faktycznie podniesiono stopy procentowe od razu aż o 0,75 proc. Po tym szokowym ruchu stopa procentowa wynosi już 1,5 proc. W rezultacie Czesi są znacznie bliżej Węgrów i ich 1,65 proc. niż Polaków utrzymujących wciąż 0,1 proc. Reakcja rynków nie była zaskoczeniem. Wczoraj widzieliśmy umocnienie czeskiej korony względem euro.

Zamieszanie na złotym

Wczorajszy dzień pokazał, że para euro do złotego wcale nie jest tak spokojna, jak sądzono. Pomimo ostatniego spokoju, wczoraj działo się naprawdę dużo, szczególnie biorąc pod uwagę brak większych ruchów na globalnych parach walutowych. Rano po umocnieniu do 4,62 zł, kurs zaatakował 4,65 zł, po czym spadł na chwilę poniżej 4,59 zł. Umocnienie dotyczyło również czeskiej korony, jednakże było znacznie bardziej skupione przy publikacji decyzji o stopach procentowych. Ruch ten nie ominął także forinta, ale był on pozbawiony wybić w górę i w dół.

Reklama

Dane z USA

Wczoraj poznaliśmy dane zza oceanu. Wzrost PKB okazał się szybszy niż oczekiwali tego analitycy. Z drugiej strony znacznie gorzej od oczekiwań wypadły wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Ostatni raz tak słabe były niemal 2 miesiące temu. Z drugiej strony inwestorzy najwyraźniej spodziewali się pewnych problemów, gdyż dolar po tych odczytach niemal nie drgnął, a jeszcze po tych danych ustanawiał kolejne maksima tegoroczne względem euro.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
10:00 - Polska - inflacja,
14:30 - USA - dochody i wydatki Amerykanów,
16:00 - USA - raport ISM dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski, główny analityk w InternetowyKantor.pl


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »