Reklama

Czwarty dzień umocnienia euro wobec dolara

Jean-Claude Trichet powtórzył dziś zapewnienie o "wzmożonej czujności" w odniesieniu do inflacji, przypominając inwestorom o tym, że już w przyszłym tygodniu Europejski Bank Centralny z dużym prawdopodobieństwem podwyższy stopy procentowe. Rynek oczekuje, że na posiedzeniu w dniu 7 lipca, bank centralny podniesie koszt pieniądza o 25 punktów bazowych.

Po tej decyzji główna stopa wzrosłaby do 1,5%, zwiększając dysparytet pomiędzy stopami w Eurolandzie i USA.

Słowa Tricheta wsparły notowania EUR/USD, które od początku tygodnia rosną na "greckiej fali". Inwestorzy bowiem słusznie założyli, że grecki parlament zatwierdzi 5-letni program oszczędnościowy, co otworzy drogę do wypłaty Ateną piątej transzy pomocy finansowej. Jakkolwiek mało kto wierzy, że Grecja uniknie restrukturyzacji długu, to jednak ponownie politycy kupili czas.

W czwartek potencjalny wpływ na notowania wspólnej waluty mogą mieć z jednej strony wyniki głosowania ustawy określającej szczegóły realizacji greckiego programu oszczędnościowego. Będą one znane najwcześniej około godziny 13:00. Z drugiej, publikowane dziś dane makroekonomiczne.

Reklama

Już o godzinie 11:00 zostaną opublikowane szacunkowe dane o inflacji HICP w Eurolandzie, co może zwiększyć lub zmniejszyć oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB. Po południu natomiast będą opublikowane tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz indeks Chicago PMI.

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD, po ostatnich wzrostach wskazuje na lekką przewagę posiadaczy długich pozycji. Jednakże do kontynuacji wzrostów konieczne jest przełamanie linii poprowadzonej po szczytach z maja i początku czerwca, jaka tworzy opór powyżej poziomu 1,45 dolara (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21556). To otworzyłoby drogę w okolice 1,47.

O godzinie 10:14 kurs EUR/USD testował poziom 1,4477 dolara.

Marcin R. Kiepas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »