Reklama

Czy FED zdecyduje się na pompowanie kolejnych dolarów?

Miniony dzień sprzyjał osłabianiu waluty amerykańskiej ze względu na fakt, że dziś może zapaść decyzja o uruchomieniu programu płynnościowego za oceanem.

Publikowane w ostatnich tygodniach dane makro sugerują, że jest to realne, dlatego inwestorzy wolą sprzedawać dolara na korzyść m.in. wspólnej waluty. Dzięki temu kurs EUR/USD wrócił powyżej poziomu 1,40, choć nie można wykluczyć prób schodzenia z powrotem niżej. Praktycznie cały dzień powinien być dziś podporządkowany wieczornym wydarzeniom, ale nie można przy tym zapominać o istotnych danych makro z USA, które mają pojawić się jeszcze w trakcie sesji europejskiej. Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1,4020.

Niektórzy członkowie RPP za podwyżką stóp

Złoty nadal korzysta na oczekiwaniach rynkowych co do decyzji FOMC. Ponadto wczorajsze dobre dane makro, a także wypowiedzi niektórych członków RPP (jak choćby Zielińska-Głębocka), którzy sugerują, że należy rozważyć podwyżkę stóp procentowych w Polsce, faworyzują w chwili obecnej polską walutę. Jednak największe znaczenie dla najbliższych losów złotego będzie miał dzisiejszy wieczór, przez co inne argumenty (do tej pory istotne) mogą stracić na znaczeniu. Reakcja na złotym będzie uzależniona od reakcji na głównej parze, dlatego to tam należy upatrywać impulsów dla par złotowych. Obecnie kurs EUR/PLN wynosi 3,9440, a USD/PLN 2,8130.

Reklama

Ważna decyzja FOMC

Na dzisiejszą sesję zaplanowano niewiele istotnych publikacji makro, a pierwsza pojawi się dopiero o 13:15, kiedy to na rynek napłyną informacje o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wg ADP. Będą to tradycyjnie szacunkowe dane, więc mogą nie mieć aż tak znacznego wpływu na rynek. Oczekiwania inwestorów wskazują na wzrost liczby etatów o 20 ty., podczas gdy w zeszłym miesiącu spadła ona o 39 tys. Następnie o 15:00 poznamy aktualny odczyt indeksu ISM dla sektora usługowego w USA. Spodziewany jest jego nieznaczny wzrost z 53,2 pkt do 53,5 pkt. Jednak zdecydowanie najistotniejszym wydarzeniem będzie wieczorne ogłoszenie wyników posiedzenia FOMC. O godzinie 19:15 inwestorzy z jednej strony dowiedzą się, czy stopy procentowe w USA ulegną zmianie (tutaj oczekiwania wskazują na brak zmian). Z drugiej strony natomiast dowiemy się, czy FED uruchomi długo wyczekiwany program płynnościowy. Szczególnie ta druga informacja może mieć znaczny wpływ na zachowanie inwestorów, dlatego warto śledzić reakcję rynku dziś wieczorem.

Dariusz Pilich

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »