Reklama

Czy wtorek przyniesie kontynuację trendu?

W odróżnieniu od wczorajszej sesji, część azjatycka nie przyniosła wzrostów wspólnej waluty.

Neutralny początek sesji dla głównej pary walutowej

O godzinie 8.00 kurs pary EUR/USD kształtował sie na poziomie 1,3475. Oznacza to, że w dalszym ciągu znajdujemy się tuż poniżej wsparcia na poziomie 1,35, co może oznaczać większą presję na dalsze spadki tej pary. Ponadto sytuacja na Bliskim Wschodzie się zaostrza. W dalszym ciągu bowiem rośnie ryzyko, że za przykładem sukcesów opozycji w Egipcie i Tunezji, dołączą inne kraje jak np. Jemen i Libia. Negatywne konsekwencje ewentualnych zamieszek uderzą przede wszystkim w euro, co może doprowadzić do kolejnej fali wyprzedaży.

Złoty nadal traci

Polska waluta ma coraz poważniejsze problemy. Na starcie wtorkowej sesji para EUR/PLN znajduje się na poziomie swojego lokalnego szczytu, który wyznacza średnioterminowy poziom oporu w obszarze 3,95. Ewentualne pokonanie tego poziomu powinno przynieść wzrosty w okolice 4zł. Nieco lepiej sytuacja kształtuje się na parze USD/PLN. Kurs tej pary zatrzymał się w okolicy 2,93 i wyraźnie czeka na dalsze impulsy ze względu na sporą ilość publikacji makroekonomicznych. Zapowiada się więc sesja o bardzo gwałtownym przebiegu, gdzie może pojawić się spora zmienność.

Reklama

Dzień pełen danych

Dzisiejszy dzień przyniesie nam aż 7 istotnych publikacji makroekonomicznych. Pierwszy odczyt o godzinie 8:00 będzie dotyczył dynamiki niemieckiego PKB za IV kw. Spodziewany odczyt to 4,1% r/r i ma być on wyższy o 0,2% od poprzedniej wartości. Kolejne dane napłynął o godzinie 11:00. Dotyczyć one będą wstępnych szacunków dynamiki PKB w Strefie Euro za IV kw. Analitycy przewidują wartość 2,1% r/r, co oznaczało by wzrost z poprzedniego poziomu 1,9% r/r. O tej samej godzinie poznamy odczyt niemieckiego indeksu ZEW. Rynki oczekują wzrostu tego wskaźnika ze styczniowego poziomu 15,4 pkt do 20 pkt w lutym. O godzinie 14:00 ogłoszona zostanie wartość inflacji CPI dla Polski. W tym przypadku szacowany odczyt wynosi 3,4% r/r i ma być wyższy o 0,3% od poprzedniej wartości. Kolejne dane makro napłynął zza oceanu. Pierwsze o 14:30 dotyczyć będą sprzedaży detalicznej, która według ekspertów ma osiągnąć niższy o 0,1% poziom, czyli 0,5% m/m. Drugim wskaźnikiem o tej samej porze będzie indeks NY Empire State. Przewidywany przez analityków poziom wynosi 15 pkt i ma być wyższy od poprzedniej wartości o 3,08 pkt. Ostatni odczyt dzisiejszego dnia ukaże się o 15:00 i będzie dotyczył napływu kapitałów długoterminowych do USA. Oczekiwana wartość to 90 mld USD i ma być ona wyższa od poprzedniej wartości o 4,9 mld USD.

Błażej Kędzierski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »