Reklama

Czy za nami ostatni tydzień wzrostu na rynkach finansowych?

Poniedziałkowa sesja wbrew dobrym nastrojom panującym na rynkach, sprowadziła korektę na główną parę walutową. Wydawało się, że może to być początek głębszej korekty na rynku. Lekkie schłodzenie wspierały dane z USA na temat zamówień w przemyśle, których odczyt był poniżej prognoz.

Jednak kolejne dni przyniosły zanegowanie tego ruchu i w efekcie kurs EUR/USD wrócił na ścieżkę wzrostów. Kolejne dni przyniosły dalsze umacnianie się wspólnej waluty, dzięki czemu w czwartek nastąpił test poziomu 1,40. Atak na ten poziom nie przyniósł jednak pozytywnego rezultatu, ponieważ podaż wykorzystała go do ataku, a część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski. Po nieudanej próbie na rynki pojawiły się informacje, że para już w pełni wykorzystała swój potencjał wzrostu, a podaż przejęła kontrolę. Ale na to odpowiedź miała przyjść w piątek w postaci danych z rynku pracy w USA.

Dane podcięły skrzydła optymistom

Reklama

Podczas piątkowej sesji, wszelkie ruchy przed godziną 14.30 nie miały znaczenia. Rynki oczekiwały tylko na dane, które miały przesądzić o nastrojach i kierunku rynków finansowych. Odczyt na temat zmiany w sektorze pozarolniczym, który wyraźnie rozczarował inwestorów wprowadził chaos w notowaniach wspólnej waluty. W pierwszej reakcji kurs EUR/USD odebrał te dane na swoją korzyść, jednak na rynku panował prawdziwy rollercoaster i inwestorzy nie mogli zdecydować się co do kierunku. W efekcie na koniec sesji kurs eurodolara kształtował się na poziomie 1,3930 i na rozstrzygnięcia inwestorzy będą musieli poczekać do przyszłego tygodnia.

Pary złotowe tydzień kończą w mieszanych nastrojach

Złoty kolejny tydzień dużo lepiej zachowywał siew stosunku do dolara. Kurs USD/PLN praktycznie codziennie obniżał swoje minimum średnioterminowego trendu spadkowego. W konsekwencji kurs w piątek kształtował się na poziomie 2,8540 i technicznie nadal jest możliwość testu poziomu 2,80. Z drugiej strony notowania pary EUR/PLN nie napawały optymizmem. W tym przypadku kurs znajduje się w kleszczach pomiędzy 3,93 a 3,98. Biorąc pod uwagę jakie nastroje panowały w ostatnich tygodniach, możliwość wybicia górą z tej konsolidacji jest dużo bardziej prawdopodobna. W piątek o 16.00 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 3,98.

Jastrzębie komunikaty RPP

Jedynym istotnym wydarzeniem makroekonomicznym z polski okazał się komunikat członka RPP Andrzeja Bratkowskiego, który w stanowczy sposób stwierdził, że stopy procentowe powinny zostać podniesione jak najszybciej. W przeciwnym wypadku grozi nam zachwianie długoterminowego wzrostu PKB. Można więc spodziewać się, że podczas jesiennego posiedzenia stopy mogą pójść w górę z aktualnego poziomu 3,5%.

Błażej Kędzierski

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: rynki finansowe | rynek finansowy | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »