Reklama

Czyżby początek odrabiania strat?

Dzisiejszy poranek przyniósł kontynuację spadków na głównej parze walutowej - po weekendowych dość sceptycznych komentarzach na temat przyszłości Strefy Euro i dopiero zaczynających się problemach kurs zszedł najniżej od 4 lat - udało się sięgnąć poziomu 1.2233.

Jednak zaraz po ukształtowaniu na tej wysokości lokalnego minimum euro zaczęło nieśmiało odrabiać straty, na rynek napłynęły lepsze nastroje, jednak trudno przewidzieć na jak długo. Obecnie odczyt wskazuje 1.2385 i wykres zmierza na północ.

Reklama

Złoty zyskał 5 groszy do dolara

Nasza waluta rozpoczęła dzień od wyraźnego osłabienia w wyniku wyprzedaży wspólnej waluty i ogarniającej rynek awersji do ryzyka. Jednak około południa pary złotowe zaczęły zmieniać kierunek i notowały spadki. W efekcie dolar pod koniec sesji kosztował tyle, co na zamknięciu w piątek, czyli o prawie 5 groszy mniej niż dziś rano - obecnie odczyt wskazuje 3.2410. Euro pozostaje stabilniejsze - poranne wybicie w górę doprowadziło do testowania 4.04, jednak odrabianie strat przez wspólną walutę zepchnęło EUR/PLN nieco w dół - teraz kurs wynosi 4.0130.

Zaskakujące dane

Dzisiejszy dzień przyniósł nam trzy publikacje i w każdym z przypadków sporo różniły się od oczekiwań. O 14.00 pojawiło się saldo rachunku bieżącego dla Polski - tutaj analitycy przewidywali -513 mln euro, zaś odczyt wskazał -559 mln. Pozostałe dwie publikacje napłynęły zza oceanu - indeks NY Empire State bardzo rozczarował analityków - prognozowano spadek tylko o 1.86 pkt., a wartość indeksu wyniosła 19.11 pkt., co oznacza spadek prawie 6 razy większy.

Napływ kapitału długoterminowego również różnił się od prognoz tylko na korzyść dolara - wyniósł 140.5 mld dolarów, podczas gdy spodziewano się 50 mld dolarów.

Joanna Mioduszewska, Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: początki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »