Reklama

Dane dobre, ale...

Kolejna porcja dobrych danych makro - tym razem z USA i Australii - nie wystarczyła do podtrzymania nastrojów, które jeszcze 24 godziny wcześniej (po obietnicach chińskich władz) były niemal euforyczne.

Kolejna porcja dobrych danych makro - tym razem z USA i Australii - nie wystarczyła do podtrzymania nastrojów, które jeszcze 24 godziny wcześniej (po obietnicach chińskich władz) były niemal euforyczne.

Dotychczas dobre dane makro przekładały się na koniunkturę na rynkach akcji (szczególnie w USA) oraz na rynkach walut wschodzących, podczas gdy na parze EURUSD widać było większy wpływ Grecji. Niewykluczone jednak, iż grecki upadek będzie powodem większej korekty na wszystkich ważniejszych rynkach.

Więcej dobrych danych...

Opublikowane wczoraj dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej można uznać za mieszane (słabszy wzrost w styczniu, ale duża rewizja na plus za grudzień), ale wskaźnik koniunktury w rejonie Nowego Jorku, który naszym zdaniem ma kluczowe znaczenie, po raz kolejny odnotował zauważalny (choć już nie skokowy wzrost). Wskaźnik historycznie niezwykle dobrze koreluje z koniunkturą na rynkach akcji, tak więc odczyt jest uzasadnieniem kierunku wzrostowego na Wall Street (oznacza to, że pretekstu do korekty należy szukać gdzie indziej - szczególnie w ostatnim paragrafie komentarza).

Reklama

Dodatkowo sporym zaskoczeniem okazały się dane z australijskiego rynku pracy, gdzie ostatnie dwa miesiące roku przyniosły spadki zatrudnienia. W styczniu zatrudnienie wzrosło aż o 46,3 tys., a stopa bezrobocia spadła do 5,1 proc., zaś to oznacza, iż prawdopodobnie źle odsezonowano dane grudniowe (efekt sezonowy uznano za zmianę koniunktury, przez co w grudniu nastąpił duży spadek, zaś w styczniu duży wzrost). Dane pokazują, iż decyzja RBA o wstrzymaniu się z obniżką mogła mieć swoje uzasadnienie.

Pomimo dobrych danych notowania pary AUDUSD - mocno skorelowanej z sytuacją na rynkach akcji - nadal pozostają w strefie wsparcia. Jeśli na Wall Street rozpocznie się większa korekta, to pomimo korzystnych danych krajowych para odnotuje spadek - być może aż do 1,0380.

...i więcej obaw wokół Grecji

Jean-Claude Juncker, po wczorajszej wieczornej telekonferencji ministrów strefy euro, wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia eurogrupy, zostanie podjęta ostateczna decyzja ws. Grecji. Juncker zwrócił ponadto uwagę, że Grecja osiągnęła znaczny postęp i spełniła wszystkie nałożone na nią warunki. Jednak za tą dyplomatyczną fasadą robi się coraz goręcej. Wczoraj prezydent Grecji wyraził zbulwersowanie postawą Niemiec, Holandii i Finlandii wobec greckiego społeczeństwa. Po obydwu stronach coraz częściej puszczają nerwy i pojawiają się sugestie, iż lepiej byłoby aby Grecy poszli własną drogą.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, Grecy będą już niedługo mogli dać wyraz swojemu niezadowoleniu w wyborach parlamentarnych. W obecnej atmosferze rośnie prawdopodobieństwo, iż wybiorą polityków, którzy postawią na twardą linię wobec Europy. Widząc takie ryzyko, europejscy politycy zaczynają sugerować, iż Grecy dostawaliby pomoc w małych partiach w zależności od tego, czy nowe władze będą rzeczywiście wprowadzać reformy. Tyle że tego typu sugestie jeszcze bardziej wzniecają antyeuropejskie nastroje w greckim społeczeństwie, rodząc ryzyko alienacji tego społeczeństwa i naturalnie jego odmowy do wypełniania uzgodnień w ramach programów pomocowych.

Odnosząc się do sytuacji na parze EURUSD, jeszcze wczoraj rano rynek "był pod wrażeniem" chińskich deklaracji, po których napisaliśmy:

Reakcja na parze EURUSD była znacznie skromniejsza, szczególnie mając na uwadze, iż dzięki deklaracjom obroniła ona kluczowy poziom 1,3080 (dolne ograniczenie wzrostowej konsolidacji) (...). Umiarkowane wzrosty, które później nastąpiły mogą być wręcz wyrazem słabości byków.

Faktycznie wzrosty zatrzymały się już w godzinach porannych i byki nie zdołały wybronić kolejnym razem dolnego ograniczenia wspomnianej konsolidacji, czego efektem było przyspieszenie spadków w rejon psychologicznej bariery 1,30. Pomijając ten poziom, zasięgiem docelowym wybicia z konsolidacji powinno być minimum 1,2850.

W kalendarzu - dane z USA, hiszpański przetarg

Kolejnym testem cierpliwości inwestorów wobec sytuacji w Grecji będzie dziś przetarg hiszpańskich obligacji. W drugiej części dnia czeka nas spora dawka danych z USA: rynek pracy (14.30, konsensus 365 tys.), dane o budowach domów (14.30, konsensus 676 tys.) oraz bardzo istotny (oceniamy go łącznie z nowojorskim indeksem) indeks aktywności z Filadelfii (16.00, konsensus +9,5 pkt.). Dodatkowo o godzinie 15.00 rozpocznie się okazjonalne wystąpienie szefa Fed. W Polsce o godzinie 14.00 dane z rynku pracy (nasza prognoza to wzrost zatrudnienia o 0,9 proc. R/R i wzrost wynagrodzeń o 4,3 proc. R/R).

Przemysław Kwiecień

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »