Reklama

Dane sugerują słabszego franka?

Dzisiaj rano poznaliśmy dwie istotne publikacje ze Szwajcarii. Sprzedaż detaliczna w maju spadła o 1,0 proc. m/m i 0,6 proc. r/r, co było sporym zaskoczeniem (mediana zakładała wzrost o 1,8 proc. r/r). Z kolei inflacja CPI za czerwiec wyhamowała do 0,0 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 0,2 proc. r/r w maju.

Jednocześnie w relacji miesięcznej odnotowano spadek o 0,1 proc. m/m wobec wzrostu o 0,3 proc. m/m w maju. Dane są zatem zaskakująco słabe i mogą sprowokować otwarcie kolejnego rozdziału rynkowych spekulacji nt. potencjalnych posunięć SNB (chociaż najbliższe posiedzenie jest zaplanowane dopiero na połowę września).

Wydaje się jednak, że coraz większe zrozumienie może ponownie zyskiwać pomysł wprowadzenia ujemnej stopy od depozytów, zwłaszcza, że nie można wykluczyć, że EBC za kilka miesięcy zdecyduje się na dalsze obniżenie stopy depozytowej, która już jest ujemna (-0,1 proc.). Szanse na program QE w wydaniu szwajcarskim są zerowe. Z kolei kwestia podniesienia tzw. capa na EUR/CHF, który od blisko 3 lat pozostaje na poziomie 1,20 była wielokrotnie poruszana na rynku, ale raczej nie zyska akceptacji w SNB.

Reklama

Wobec powyższego nie dziwi zbytnio uśpienie rynku, który zignorował dzisiejsze dane. W efekcie frank minimalnie, ale jednak zyskuje, a nie traci. Na tygodniowym wykresie EUR/CHF widać jednak, że dołek mógł już zostać "odhaczony" w ubiegłym tygodniu w okolicach ważnego wsparcia 1,2132. Potwierdzeniem tego faktu musiałoby być utrzymanie się notowań powyżej lokalnego wsparcia 1,2150 i powolny ruch w górę ze złamaniem strefy oporu 1,2170-85. Potem kluczowe będą okolice 1,2205.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »