Dane wspierają złotego

Poprawa nastrojów na rynkach globalnych oraz oczekiwanie na publikację danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu wspierają notowania złotego.

O godzinie 13:48 kurs USD/PLN testował poziom 3,0860 zł, a EUR/PLN 3,9708 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,8 i 1,1 gr.

Europejskie giełdy rosną we wtorek po ponad 1%. Wprawdzie w górę prowadzą je spółki wydobywcze, podążające za rosnącymi cenami surowców, jednak póki co ruch ten jest jedynie korektą ostatnich spadków. Wzrosty podsycają oczekiwania na podobny ruch korekcyjny na Wall Street.

Obserwowana poprawa nastrojów jest wystarczającym czynnikiem, żeby inwestorzy kupowali polską walutę. Nie jedynym. Umocnienie to także efekt oczekiwania na publikowane o godzinie 14:00 przez Główny Urząd Statystyczny, dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w Polsce. Prognozuje się, że w lipcu roczna dynamika płac wzrośnie do 3,7% z 3,5% miesiąc wcześniej, natomiast zatrudnienie będzie wyższe o 1,3% niż przed rokiem (1,1% w czerwcu). Czynnikiem wspierającym złotego jest też rosnący popyt, w dużej mierze zagranicznych inwestorów, na polskie obligacje.

Reklama

Procesu umocnienia złotego nie przerwała publikacja słabych danych z Niemiec. W sierpniu indeks koniunktury instytutu ZEW spadł do 14 pkt. z 21,2 pkt. miesiąc wcześniej i wobec oczekiwanego spadku do 21 pkt. To jednak wyjątek. Jeżeli publikowane po południu dane ze Stanów Zjednoczonych (produkcja przemysłowa, pozwolenia na budowy domów, rozpoczęte budowy domów, inflacja PPI), rozczarują w podobny sposób, to reakcją będzie wzrost awersji do ryzyka i osłabienie złotego.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: deta | danie | poprawa | Dana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »