Reklama

Dane z rynku pracy kluczowe dla dolara

Zdecydowana wygrana Konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii została pozytywnie przyjęta przez inwestorów i przyczyniła się do umocnienia waluty brytyjskiej. Na uwagę zasługuje przed wszystkim silny wzrost funta wobec dolara i euro. GBPUSD udało się przetestować w dniu dzisiejszym ostatnie maksimum lokalne i wyjść powyżej poziomu 1,55.

Z Kolei EURGBP nie udało się wyjść powyżej oporu w rejonie 0,7480, co w parze z lepszym sentymentem dla funta obserwowanym po publikacji wyników wyborczych sprowadziło notowania tej pary ponownie w okolice 0,7240.

Reklama

Niewątpliwie wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwania inwestorów co do tej publikacji są duże, gdyż większość z nich przewiduje, iż dane za kwiecień dotyczące zatrudnienia będą dużo lepsze. Analitycy oczekują, że zatrudnienie w sektorze pozarolnicznym wrośnie o 224 tys. wobec wzrostu o 126 tys. w marcu. Prognozowany jest także spadek stopy bezrobocia do 5,4 proc. z 5,5 proc.

Wobec tego, że niektórzy członkowie FOMC poruszali w swoich wystąpieniach kwestie wzrostu płac, to w tym kontekście wato zwrócić uwagę na średnie godzinowe zarobki. Konsensus rynkowy zakłada, że przeciętne zarobki w kwietniu wzrosną o 0,2 proc. wobec wzrostu o 0,3 proc. w poprzednim okresie. Rynek zdaje się być przekonany, że podwyżka stóp procentowych nastąpi dopiero w drugiej połowie roku. W przypadku publikacji lepszych danych waluta amerykańska może ponownie zyskać na wartości. Kluczowe będzie jednak to czy dane te będą odbiegały od konsensusu rynkowego czy nie. Im bardziej dane będą różne od prognoz, tym większa zmienność na rynku. Eurodolar jak na razie wybronił okolice 100-okresowej średnie EMA na wykresie dziennym.

Podczas piątkowej sesji poznamy także dane wskazujące na kondycję kanadyjskiego rynku pracy. Analitycy oczekują, że zatrudnienie w kwietniu spadnie o 5 tys. wobec wzrostu o 28.7 tys. w poprzednim okresie. Antycypowany jest także wzrost stopy bezrobocia do 6,9 proc. z 6,8 proc. Waluta kanadyjska jak na razie wyhamowała aprecjację względem dolara amerykańskiego. USDCAD znajduje się w rejonie ważnego geometrycznego wsparcia. Publikacją danych z rynku pracy w USA i Kandzie powinna stać się impulsem do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze.

EURUSD

Eurodolarowi nie udało się w dniu wczorajszym przełamać geometrycznego oporu w postaci projekcji 161,8 proc. całości fali spadkowej z poziomu 1,1051. Rejon 1,1380 stanowi aktualnie skuteczną barierę w kontynuacji wzrostów. Warto zaznaczyć, że ruch spadkowy, który miał miejsce z poziomu wczorajszego maksimum lokalnego zrównał się prawie w stosunku 1:1 z poprzednią korektą z poziomu 1,1289 na 1,1065. W dalszym ciągu na wykresie dziennym techniczny obraz rynku sprzyja wzrostom- para utrzymuje się powyżej wsparcia w postaci tenkan sen, a także silnego poziomu wsparcia w rejonie 1,1050.

USDCAD

Notowania USDCAD w dalszym ciągu utrzymują się powyżej 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Parze udało się tylko nieznacznie naruszyć wsparcie w postaci 38,2 proc. zniesienia Fib całości fali wzrostowej z okolic 1,0620. Co więcej cena utrzymuje się także powyżej wsparcia wynikającego ze zrównania się obecnej fali spadkowej z poziomu 1,2834 z poprzednią falą spadkową z poziomu 1,0657 na 0,9799 w cały impulsie wzrostowym kształtującym się od połowy VII. 2011 roku.

Jeśli w dniu dzisiejszym rejon 1,1940-1,1980 zostanie wybroniony, to będzie impuls do powrotu do trendu wzrostowego. W przeciwnym wypadku zostanie wygenerowany sygnał do pogłębienia korekty.

Anna Wrzesińska

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »