Reklama

Dane z USA pogorszyły nastroje

Za nami kolejna sesja pod znakiem wzrostów eurodolara. Para EUR/USD zwyżkowała dziś do poziomu 1,3000. Dolar osłabiał się na globalnym rynku pod wpływem kolejnych słabych danych z USA.

Pomimo lepszych od prognoz wyników kwartalnych spółek: Citigroup, Bank of America oraz General Electric, nastroje na giełdach zdominował pesymizm. Powodem tego była kolejna gorsza od prognoz publikacja makro ze Stanów Zjednoczonych. Indeks nastrojów konsumentów sporządzany przez Uniwersytet Michigan spadł w lipcu do 66,5 pkt z 76 pkt miesiąc wcześniej. Prognozowano natomiast lekką zniżkę do 74,5 pkt. Tak słaby odczyt wskaźnika może oznaczać, iż ożywienie w amerykańskiej gospodarce, której głównym filarem wzrostu jest konsumpcja, nie jest tak trwałe, jak wcześniej prognozowano.

Reklama

Notowania EUR/PLN przez większość tygodnia pozostawały stabilne, nie reagując na większą zmienność w notowaniach eurodolara. Dzisiejsze popołudnie przyniosło jednak wzrost kursu EUR/PLN aż w okolice poziomu 4,1200. Powodem deprecjacji złotego było pogorszenie globalnych nastrojów po danych z USA.

Również z kraju poznaliśmy dziś dwa dość istotne dla oceny perspektyw polskiej gospodarki odczyty ? zatrudnienie oraz płace w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętne wynagrodzenia wzrosło w czerwcu o 3,5% r/r, czyli poniżej oczekiwań na poziomie 4,6% r/r. Zatrudnienie natomiast zwiększyło się w tym okresie o 1,1% r/r, przy oczekiwaniach 1,0% r/r. Publikacje te nie miały jednak większego wpływu na notowania polskiej waluty, której wartość, jak już wspomniano, w krótkim terminie podąża w głównej mierze za nastrojami na globalnym rynku finansowym.

Joanna Pluta

Dowiedz się więcej na temat: deta | dziś | danie | nastroje | USA | Dana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »