Reklama

Dane z USA pomagają złotemu

Obniżka ratingu dla Hiszpanii nie zaszkodziła, a czwartkowe dobre dane z USA mogą podtrzymać dobrą passę na rynkach akcji. To dobra wiadomość dla złotego, który w czwartek zyskuje do dolara i franka.

Obniżka ratingu dla Hiszpanii nie zaszkodziła, a czwartkowe dobre  dane z USA mogą podtrzymać dobrą passę na rynkach akcji. To dobra wiadomość dla złotego, który w czwartek zyskuje do dolara i franka.

Czwartek rozpoczął się od przeceny na rynku złotego. Rynek zareagował w ten sposób na obniżkę ratingu przez agencję Moody's dla Hiszpanii. Do tej pory Hiszpania cieszyła się najwyższym ratingiem wiarygodności kredytowej, teraz rating został obniżony o jeden poziom. Jako przyczynę decyzji podano nie najlepsze perspektywy ekonomiczne tego kraju.

Reakcja rynku była jednak krótkotrwała, a to dlatego, iż taka decyzja była już zdyskontowana, a pozostałe z ważniejszych agencji (S&P i Fitch) już dawno obniżyły hiszpański rating. Co więcej, podejmując taką decyzję, Moody's wyeliminowała z rynku niepewność (np. większej obniżki). Podobny efekt miała deklaracja irlandzkiego rządu, który zapowiedział, iż koszt pomocy AIB wyniesie 29,5 mld EUR.

Reklama

W drugiej części dnia nastroje poprawiły dane z USA. Liczba nowych bezrobotnych była niższa od oczekiwań, zaś indeks aktywności w stanie Michigan - wyższy. To pomogło rynkom akcji oraz walutom z rynków wchodzących. Krótkoterminowe perspektywy dla rynków akcji są dobre, jednak należy pamiętać, iż główne indeksy akcji na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zyskały kilkanaście procent (i to pomimo sierpniowej korekty). W tej sytuacji nie można wykluczyć większej realizacji zysków, która miałaby przejściowo negatywny wpływ na notowania złotego.

Czwartkowy handel w Warszawie złoty kończy umocnieniem wobec dolara (2,9150) oraz franka (2,98) oraz nieznacznym osłabieniem wobec ciągle świetnie radzącego sobie euro (3,98). W piątek kluczową figurą będzie amerykański indeks aktywności ISM, choć o koniunkturze na rynkach w nieco dłuższym horyzoncie mogą zdecydować dopiero dane z rynku pracy, które poznamy 8 października.

Przemysław Kwiecień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »