Reklama

Decyzja Fed kładzie się cieniem na notowaniach złotego

Złoty pozostaje w piątek pod lekką presją sprzedających, co można wiązać z niepewnością wywołaną wczorajszą decyzją amerykańskiego Fed-u o podwyższeniu stopy dyskontowej. O godzinie 11:58 kurs rósł o 1 gr, testując poziom 2,9690 zł. Natomiast EUR/PLN, po wzroście o 0,3 gr, testowało poziom 4,0067.

Fed wczoraj mocno zaskoczył inwestorów, podnosząc stopę dyskontową o 25 punktów bazowych do 0,75 proc. Jakkolwiek płyną zapewnienia, że nie będzie to miało wpływu na dalsze działania władz monetarnych, a już na pewno nie oznacza to wcześniejszego terminu podwyżek stopy funduszy federalnych (obecnie kształtuje się ona w przedziale 0,0-0,25 proc.), to taka decyzja między regularnymi posiedzeniami musi wywoływać emocje.

Dlatego pomimo tych zapewnień, trudno ją odbierać inaczej niż jako wyraźny sygnał, że Fed będzie zaostrzał politykę monetarną. Więcej szczegółów na ten temat inwestorzy być może poznają w przyszłym tygodniu, gdy Ben Bernanke przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej w Kongresie.

Reklama

Do końca piątkowych notowań złoty będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych. Dlatego o tym na jakich poziomach USD/PLN i EUR/PLN zakończą dzień, zdecydują publikowane o godzinie 14:30 styczniowe dane o inflacji CPI w USA oraz nastroje na Wall Street.

Marcin R. Kiepas

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »