Reklama

Decyzja ISDA w centrum uwagi

W piątek ISDA zadecyduje, czy w związku z sytuacją, kiedy nie wszyscy wierzyciele zgłosili się do wymiany greckich obligacji, miało miejsce zdarzenie kredytowe. Niepokój inwestorów widoczny jest na rynku eurodolara oraz na rynku złotego do głównych walut.

W nocy rynek eurodolara skierował się na południe w związku z informacją, że do wymiany greckich obligacji zgłosili się posiadacze 85,5% wszystkich papierów dłużnych. Ponieważ nie wszyscy obligatariusze zgłosili się do wymiany długu istnieje ryzyko, że ISDA podejmie decyzję o wypłaceniu CDSów, co może pogorszyć i tak trudną sytuację kapitałową instytucji finansowych. Można jednak przypuszczać, że podobnie jak 1 marca, Komitet podejmie decyzję, że takie zdarzenie niewypłacalności nie miało miejsca. Na początku tego miesiąca argumentowano to zawarciem porozumienia pomiędzy rządem w Atenach i reprezentującą prywatnych wierzycieli IFF. Teraz jednak ryzyko wróciło, ponieważ nie wszyscy wierzyciele zgłosili się przystąpić do wymiany długu na obligacje o dłuższym terminie zapadalności.

Reklama

W nocy rynek eurodolara utworzył minimum na poziomie 1,3223 USD. W piątek o godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,3234 USD. Jeżeli kurs pokona poziom dzisiejszego minimum, nowym poziomem wsparcia będzie kurs 1,3183 USD. Jeżeli tworząca się konsolidacja skieruje rynek na północ pierwszym oporem będzie kurs 1,3290 USD, a następnie poziom 1,3335 USD.

Po czwartkowym dynamicznym umocnieniu się złotego do głównych walut, przyszedł czas na lekkie odreagowanie, czemu sprzyja ryzyko związane z oczekiwaną decyzją przez ISDA. W piątek o godz. 8.30 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1035 PLN oraz za euro ok. 4,1045 PLN. W ciągu dnia możemy oczekiwać niespodziewanych informacji związanych z Grecją oraz spotkaniem ministrów finansów strefy euro. Można więc oczekiwać, że w piątek łatwo będzie zachwiać emocjami inwestorów i na rynku może mieć miejsce większa zmienność.

W piątek o godz. 14.00 czasu warszawskiego rozpocznie się spotkanie komitetu ISDA, który zadecyduje, czy w Grecji miał miejsce credit event i czy będą uruchamiane CDSy. Pół godziny później inwestorzy poznają dane o amerykańskim rynku pracy. Ekonomiści oceniają, że odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniesie 210 tys. Również w centrum uwagi będzie rozpoczynający się dzisiaj szczyt ministrów finansów strefy euro, którzy poruszą główny temat tygodnia, czyli kwestię wymiany greckich obligacji oraz drugiego programu pomocowego.

Radosław Wierzbicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »