Reklama

Decyzja RBNZ w centrum uwagi

W tym tygodniu będą dominowały dane makroekonomiczne z chińskiej gospodarki, a dziś w nocy poznaliśmy pierwszą serię publikacji.

W lipcu nadwyżka handlowa zmniejszyła się do 28,05 mld USD z 41,47 mld USD, głównie ze względu na silny wzrost importu o 27,3% wobec konsensusu rynkowego na poziomie 16,2% r/r. Jednocześnie chiński eksport przyśpieszył pomimo wprowadzenia amerykańskich ceł na początku lipca. W kolejnych dniach poznamy dane o inflacji CPI i podaży pieniądza z Chin. Ponadto uwaga rynków koncentruje się na Państwie Środka ze względu na konflikt handlowy z USA i jego skutkach na światową aktywność gospodarczą. Administracja Trump'a zapowiedziała wczoraj, że dodatkowe produkty chińskie o wartości 16 mld USD zostaną objęte 25% cłem, co przyczyniło się do pogorszenia nastrojów rynkowych. Jak widać napięcia na linii USA- Chiny nie dają o sobie zapomnieć.

Reklama

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,75%. W ostatnim komunikacie RBNZ wskazywał, że nie wyklucza zarówno wzrostu ani spadku kosztu pieniądza w przyszłości. Jak na razie jednak obecny poziom stóp procentowych sprzyja powrotowi inflacji do celu. Interesujące będą nowe prognozy makroekonomiczne a także konferencja prasowa z udziałem Adriana Orra. W oczekiwaniu na komunikat para NZD/USD utrzymuje się w pobliżu strefy wsparcia. W sytuacji jastrzębich sygnałów z strony RBNZ para może podjąć próbę odreagowania ostatnich silnych spadków.

Ostatnie wypowiedzi Lowe'a potwierdzają natomiast, że Bank Rezerw Australii nie będzie spieszył się z zacieśnianiem polityki monetarnej. Z wypowiedzi prezesa RBA wynika jednak jasno, że najprawdopodobniej kolejnym ruchem ze strony banku centralnego będzie wzrost stóp procentowych. Wszystko jest uzależnione jednak od tego w jakim kierunku będzie rozwijała się gospodarka. Lowe wyraził również swoje obawy, że dalsza eskalacja wojny handlowej może mieć negatywny wpływ na światową gospodarkę.

EUR/USD

EUR/USD przerwał wczoraj serię spadkowych sesji i odbił się od wsparcia w rejonie 1,1509/50. Kurs znalazł się na chwilę powyżej poziomu 1,1600, jednakże jak na razie nie ma przesłanek do kontynuacji takiego ruchu. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-,100- i 200-okresowej), co jak na razie stanowi czynnik ograniczający próby odreagowania spadków. W przypadku utrzymania siły dolara względem euro notowania mogą osuwać się powoli w kierunku okrągłego poziomu 1,1500, jednakże z powodu braku istotnych publikacji EUR/USD utrzyma się w zakresie wahań.

NZD/USD

W oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję RBNZ ws. stóp procentowych, NZD/USD utrzymuje się nieco powyżej strefy wsparcia w postaci lokalnych dołków z lipca. Od miesiąca para porusza się w zakresie 0,6686 - 0,6857. Aktualnie notowania w dalszym ciągu znajdują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali H4 (50-, 100- i 200-okresową), co stanowi barierę do wygenerowania większej korekty wzrostowej ostatnich silnych spadków. W przypadku wyjścia dołem z zakresu para otworzy sobie drogę do powrotu w okolice okrągłego poziomu 0,6600. Silnym oporem pozostaje górne ograniczenie wspomnianego zakresu wahań.

Anna Wrzesińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »