Reklama

Dobra wiadomość dla jadących do Turcji

Lira to jako jedna z nielicznych walut państw klasyfikowanych jako emerging markets, która w poprzednim tygodniu nie umacniała się w stosunku do głównych walut. W niespełna dwa tygodnie turecka waluta osłabiła się w stosunku do euro o 7,5 proc. do poziomu 2,4780 i o ponad 5 proc. w stosunku do dolara do poziomu 1,7270.

Na wykresie dziennym kursu USD/TRY rysuje się formacja odwróconej głowy z ramionami - jej teoretyczny zasięg to okolice 1,85. Mocno wyprzedawane były także akcje na stambulskim parkiecie - wskaźnik RSI dla indeksu ISE 100 wynosił poniżej 30 punktów. Sygnałem do dalszych spadków byłoby przełamanie przez główny indeks tamtejszej giełdy poziomu 58 000 punktów. Pod koniec poniedziałkowej sesji indeks ten zyskuje 1,4 proc. i sytuuje się w okolicach 60660 punktów.

Reklama

Sile tureckiej waluty szkodzi ryzykownie wysoka relacja deficytu na rachunku obrotów bieżących, która obecnie sięga 8 proc. PKB, a zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego ma przekroczyć 10 proc. To z kolei stawia pod znakiem zapytania możliwość nadania przez agencje ratingowe długowi Turcji inwestycyjnego charakteru .

Bankowi centralnemu Turcji nie udaje się zdławić inflacji poprzez podnoszenie stopy rezerw obowiązkowych i wydaje się konieczne zastosowanie bardziej tradycyjnych narzędzi polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych. Zdławienie konsumpcji pomogłoby ograniczyć deficyt current account poprzez zdławienie popytu na importowane dobra.

W poniedziałek zdecydowano o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych dla depozytów w walutach obcych z 11 do 9 proc., co sprawi, że na rynek trafią dewizy warte szacunkowo około 590 milionów dolarów. Jednak taki jednorazowy ruch władz nie będzie w stanie w dłuższym terminie zahamować osłabienia liry.

Przygotował:

Zespół GO4X

Dowiedz się więcej na temat: Lira | Turcji | Turcja | wiadomość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »