Reklama

Dolar mocniejszy, bo rosną oczekiwania, że FED podniesie stopy wcześniej, niż w grudniu

Do tej pory rynek stóp procentowych wyceniał prawdopodobieństwo podwyższenia stóp najwcześniej na grudzień. Ten termin nadal pozostaje aktualny, ale zwiększa się odsetek zakładających, że może do tego dojść w październiku. Według uczestników giełdy CME wynosi on 48 proc.

Bezpośrednim pretekstem do takiego ruchu stały się dane nt. inflacji CPI, która mocno zaskoczyła. Wprawdzie główny wskaźnik wyniósł w kwietniu 0,1 proc. m/m i -0,2 proc. r/r, to już w ujęciu bazowym (a więc tym nieuzależnionym od ropy) ceny wzrosły szybciej, bo o 0,3 proc. m/m i 1,8 proc. r/r.

Reklama

Efekt jest taki, że dolar zyskuje dzisiaj na całej linii - najbardziej w relacji z norweską koroną (która ostatnio znów jest słaba), a także euro (tu rynek słusznie zaczyna obawiać się, czy rzeczywiście uda się uniknąć bankructwa Grecji w pierwszych dniach czerwca). Na koszyku US Dollar Index zbliżamy się w okolice ważnych w średnim terminie oporów 96,20-40 pkt.

Na EUR/USD mieliśmy wpierw podejście pod wskazywane okolice oporu 1,12, a potem mocne cofnięcie w dół. Rynek naruszył rejon 1,1051-96, który jest kluczowy w średnim terminie. To zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się fali spadkowej w okolice minimum z marca przy 1,05 - niewykluczone, że w czerwcu.

Marek Rogalski

Dowiedz się więcej na temat: ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »