Reklama

Dolar najmocniejszy od czterech lat

Neutralne wystąpienie Mario Draghiego nie zraziło inwestorów, którzy od początku konferencji EBC zabrali się ponownie za kupowanie amerykańskiej waluty. Na chwilę obecną jest ona najmocniejsza od 4 lat, a jesteśmy przed danymi z USA, które ponownie mogą okazać się bardzo dobre.

Neutralne wystąpienie Mario Draghiego nie zraziło inwestorów, którzy od początku konferencji EBC zabrali się ponownie za kupowanie amerykańskiej waluty. Na chwilę obecną jest ona najmocniejsza od 4 lat, a jesteśmy przed danymi z USA, które ponownie mogą okazać się bardzo dobre.

Wczorajsza konferencja EBC była dość nietypowa. Draghi był pytany o zgodę w ramach Rady Banku, czy też pomoc dla irlandzkich banków kilka lat temu. O nowych narzędziach polityki pieniężnej było niedużo. Jedynym konkretem było ujęcie w komunikacie stwierdzenia, iż na programy powinny sprawić, iż bilans EBC wróci do poziomu z wczesnego 2012 roku, kiedy przejściowo przekraczał 3 biliony EUR. Jednak nie jest to nowość bo Draghi o takich sumach mówił już wcześniej, jedynie miesiąc temu powtarzał, iż sama suma bilansowa nie jest celem EBC. Jeśli doszukiwać się gołębich stwierdzeń to mieliśmy też zapewnienie, że eksperci EBC będą pracować nad niestandardowymi rozwiązaniami, tak aby w razie czego były one gotowe do użycia. Co ciekawe, dolar zaczął zyskiwać jak tylko Draghi usiadł przed mikrofonem i trwało to przez cały czas konferencji.

Reklama

Dziś najważniejszym wydarzeniem jest publikacja miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że będzie on bardzo dobry. W 4 z 5 analizowanych przez nas komponentów widzimy poprawę, mimo, że już dane za wrzesień były niezłe. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych jest na poziomach zbliżonych do historycznych minimów, subindeks zatrudnienia w usługach wskazuje, że ten duży sektor zatrudnia w tempie najszybszym od recesji. Raport ADP też wskazuje na to, że zatrudnienie rośnie w szybkim, a do tego stabilnym tempie. Jedyną "łyżką dziegciu" jest raport Challenger, który wskazuje na większą ilość planowanych zwolnień, jednak raport ten z całej tej piątki jest najmniej istotny. Nie wykluczamy jednak, że nawet jeśli raport faktycznie będzie dobry, zobaczymy realizację zysków na dolarze.

Amerykańska waluta w ostatnim czasie zyskuje bowiem w bardzo szybkim tempie. Indeks dolara znalazł się już powyżej 88 pkt., podczas gdy jeszcze w kwietniu było to poniżej 80 pkt. Dolar zyskał zatem ponad 10% w niewiele ponad pół roku, a to jak na rynek walut bardzo duży ruch. Amerykańska waluta ma potencjał do tego, aby w długim terminie zyskać jeszcze więcej, ale tempo umocnienia dolara oznacza, że jest on narażony na korektę. Szczególnie, że dla Fed teraz kluczowa zaczyna być inflacja, która ciągle jest poniżej celu.

Złoty jest stabilny wobec słabego euro, a to oznacza, że traci wyraźnie wobec dolara i nieco mniej wobec funta. Kurs USDPLN przekroczył poziom 3,40 i dziś rano dolar kosztuje już 3,4090 złotego. Za euro płacimy 4,2249 złotego, za funta 5,3980 złotego, frank kosztuje zaś 3,5087 złotego.

Przemysław Kwiecień

główny ekonomista

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »