Reklama

Dolar najtańszy od pięciu miesięcy

Rząd zakończył pracę na przyszłorocznym budżetem, a RPP zadecyduje dziś, czy pozostawić stopy procentowe bez zmian. Przed rozpoczęciem sesji na GPW kurs dolara spadł do 2,92 PLN, czyli do najniższego poziomu od końca kwietnia 2010.

Wczorajsza sesja na Wall Street potwierdziła, że karty nadal rozdają kupujący. Główne indeksy rozpoczęły notowania w Nowym Jorku od ponad jednoprocentowych spadków, ale już po drugiej godzinie handlu znalazły się powyżej poziomów z poniedziałku. Po zwyżkach trwających od początku miesiąca wszystko wskazuje, iż kończący się wrzesień będzie jednym z najlepszych w historii amerykańskiej giełdy. Jest to tym bardziej godne odnotowania, że dane z gospodarki przemawiały za korektą wzrostów, bo znacznie gorzej od oczekiwań ekonomistów i od poprzednich odczytów wypadły indeksy Conference Board (spadek do 48,5 pkt z 53,2 pkt, oczekiwano 52,5 pkt) i indeks koniunktury publikowany przez Fed (spadek do -2 z 11, oczekiwano 5).

Reklama

Z ankiety przeprowadzonej przez Business Roundtable wśród kadry zarządzającej dużymi korporacjami wynika, że dwie trzecie spodziewa się wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ale nowe miejsca pracy zamierza stworzyć tylko 31 proc. W czerwcu optymistów było więcej - 79 proc. pytanych oczekiwało wyższej sprzedaży, a 39 proc. deklarowało chęć zatrudnienia nowych pracowników.

W środę w Azji większość rynków akcji kończyła dzień na plusie po najwyższym od maja odczycie indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. Na rynku surowców złoto i srebro ustalały nowe szczyty (za uncję płacono odpowiednio 1311 USD i 21,9 USD), nadal dynamicznie drożał cukier, który jest już o 35 proc. droższy niż miesiąc temu, natomiast na rynku zbóż prawdopodobnie rozpoczyna się spadkowa korekta.

Złoty na rynku walutowym umacniał się w stosunku do głównych walut, a w stosunku do dolara był najmocniejszy do końca kwietnia br. Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (oczekiwane jest pozostawienie głównej stopy na poziomie 3,5 proc.), a według części ekonomistów może bardziej zdecydowanie niż do tej pory zasygnalizować czy przed końcem roku rozpocznie zacieśnianie polityki monetarnej.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »