Reklama

Dolar o "krok" od minimum z 2010 r.

W piątek, po wzroście o 1,24% kurs EURUSD znalazł się powyżej poziomu 1,4480 - niecały 1% od rekordowego w 2010 1,4578. Dane, które nadeszły przez weekend, nie były jednoznaczne. Pozytywnie zaskoczył opublikowany o 4:04 w niedzielę bilans handlowy Chin.

W marcu eksport rósł znacznie szybciej niż import (35,8% wobec 27,3% w skali roku). W rezultacie Państwo Środka wykazało w III miesiącu nadwyżkę 0,14 mld dolarów. Z kolei w całym I kwartale bilans handlowy tego kraju był ujemny, na poziomie 1,02 mld dol.

Dziś o godzinie 1:50 Japonia poinformowała o tzw. core machinery orders. Zamówienia na maszyny z wyłączeniem statków i dóbr użyteczności publicznej spadły w lutym o 2,3% m/m wobec oczekiwanej zniżki o 0,9%. Nieco słabszy okazał się też wzrost produkcji przemysłowej we Francji. Dynamika w lutym sięgnęła 0,4% wobec spodziewanych 0,5%.

Reklama

Niejednoznaczna wymowa danych sprawiła, że kurs głównej pary walutowej znajduje się obecnie w konsolidacji, widocznej na czterogodzinnym interwale czasowym. Utworzona została formacja inside bar, która nakreśla poziom wsparcia na 1,4431 i oporu na 1,4487. Kurs przed dalszymi wzrostami powstrzymuje formacja harami (zaznaczona elipsą na wykresie).

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin można spodziewać się spadku nawet do 1,4349. Przed dalszymi zniżkami powinien go powstrzymywać znajdujący się na tym poziomie poprzedni szczyt fali wzrostów, które dokonały się w tym miesiącu. Jego przebicie mogłoby doprowadzić do głębszych spadków, nawet w okolice 1,42.

W tym obszarze przebiega długookresowa linia trendu wzrostowego (czerwona linia na wykresie)

W poniedziałek brak będzie istotnych publikacji makroekonomicznych. W związku z tym głównym czynnikiem wpływającym na kursy walutowe będzie sentyment rynkowy. Inwestorzy skupią się na wystąpieniach przedstawicieli władz monetarnych. Dominować będą członkowie amerykańskiego Komitetu FOMC. O 11:15 wystąpi W. Dudley, 7 godzin później usłyszymy J. Yellen, a w międzyczasie wypowiedzą się jeszcze S. Evans oraz jedyny przedstawiciel EBC - A. Weber.

Bartosz Boniecki

Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »