Dolar o "krok" od minimum z 2010 r.
W piątek, po wzroście o 1,24% kurs EURUSD znalazł się powyżej poziomu 1,4480 - niecały 1% od rekordowego w 2010 1,4578. Dane, które nadeszły przez weekend, nie były jednoznaczne. Pozytywnie zaskoczył opublikowany o 4:04 w niedzielę bilans handlowy Chin.
W marcu eksport rósł znacznie szybciej niż import (35,8% wobec 27,3% w skali roku). W rezultacie Państwo Środka wykazało w III miesiącu nadwyżkę 0,14 mld dolarów. Z kolei w całym I kwartale bilans handlowy tego kraju był ujemny, na poziomie 1,02 mld dol.
Dziś o godzinie 1:50 Japonia poinformowała o tzw. core machinery orders. Zamówienia na maszyny z wyłączeniem statków i dóbr użyteczności publicznej spadły w lutym o 2,3% m/m wobec oczekiwanej zniżki o 0,9%. Nieco słabszy okazał się też wzrost produkcji przemysłowej we Francji. Dynamika w lutym sięgnęła 0,4% wobec spodziewanych 0,5%.
Niejednoznaczna wymowa danych sprawiła, że kurs głównej pary walutowej znajduje się obecnie w konsolidacji, widocznej na czterogodzinnym interwale czasowym. Utworzona została formacja inside bar, która nakreśla poziom wsparcia na 1,4431 i oporu na 1,4487. Kurs przed dalszymi wzrostami powstrzymuje formacja harami (zaznaczona elipsą na wykresie).
W ciągu najbliższych kilkunastu godzin można spodziewać się spadku nawet do 1,4349. Przed dalszymi zniżkami powinien go powstrzymywać znajdujący się na tym poziomie poprzedni szczyt fali wzrostów, które dokonały się w tym miesiącu. Jego przebicie mogłoby doprowadzić do głębszych spadków, nawet w okolice 1,42.
W tym obszarze przebiega długookresowa linia trendu wzrostowego (czerwona linia na wykresie)
W poniedziałek brak będzie istotnych publikacji makroekonomicznych. W związku z tym głównym czynnikiem wpływającym na kursy walutowe będzie sentyment rynkowy. Inwestorzy skupią się na wystąpieniach przedstawicieli władz monetarnych. Dominować będą członkowie amerykańskiego Komitetu FOMC. O 11:15 wystąpi W. Dudley, 7 godzin później usłyszymy J. Yellen, a w międzyczasie wypowiedzą się jeszcze S. Evans oraz jedyny przedstawiciel EBC - A. Weber.
Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.