Reklama

Dolar ponownie traci

Na rynku wciąż odbijają się czwartkowa publikacja minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC. W świetle raportu, rada była dalej od podjęcia decyzji o podwyżce stóp niż to się wszystkim wydawało. Według inwestorów podjęcie takiej decyzji przez FED w tym roku nie jest już takie pewne, co przyczyniło się do osłabienia dolara wobec większości głównych walut.

Na rynku wciąż odbijają się czwartkowa publikacja minutes  z wrześniowego posiedzenia FOMC. W świetle raportu, rada była dalej od podjęcia decyzji o podwyżce stóp niż to się wszystkim wydawało. Według inwestorów podjęcie takiej decyzji przez FED w tym roku nie jest już takie pewne, co przyczyniło się do osłabienia dolara wobec większości głównych walut.

Wiceprezes FED Stanley Fischer udzielił wypowiedzi na temat podwyżki stóp w tym roku. Stwierdził, że jest to możliwe, aczkolwiek zaznaczył, że zmiany stanu globalnej gospodarki mogą te działania opóźnić.

Podkreślił on również, że istnieje wiele niepewności co do perspektywy rozwoju gospodarczego USA, zwłaszcza patrząc na słaby eksport, który zwalnia przez niższy globalny wzrost gospodarczy, niższy poziom inwestycji, spowodowany niskim poziomem cen ropy oraz ostatni słaby raport z rynku pracy.

Fischer zaznaczył, że obecnie USA jest bardziej niż kiedykolwiek wystawione na ryzyko związane ze spowolnieniem w Chinach, co skłoniło Fed do nie podwyższania stopy we wrześniu.

Reklama

Poniedziałek powinien być spokojnym dniem, ponieważ nie ma zaplanowanych na dziś publikacji istotnych danych makroekonomicznych, a także wiele ważnych rynków nie pracuje. Święta są obchodzone w Japonii, Kanadzie, USA i Brazylii. Dolar osłabia się dzisiaj wobec większości głównych walut. Zyskują wobec niego takie waluty jak dolar australijski, nowozelandzki i kanadyjski, ze względu na rosnące ceny surowców.

Pośród nich szczególnie wyróżnia się ropa, która po piątkowej publikacji dotyczącej ilości aktywnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych. Ich liczba spadała o 9, do poziomu 605. Dla porównania, w analogicznym okresie rok temu ich liczba wynosiła 1609. Obecnie za baryłkę ropy WTI trzeba już zapłacić 50,10 dolarów.

Rosnące ceny przekładają cię na wzrost oczekiwań inflacyjnych i może się to przełożyć pozytywnie na decyzję dotyczące podwyżkę stóp w USA.

Mocne spadki zanotowała lira turecka, co jest odpowiedzią rynku na sobotni zamach w stolicy tego kraju, w wyniku którego zginęło około 100 osób i podejrzewa się Państwo Islamskie za jego przeprowadzenie. Obecnie na parze USDTRY turecka waluta zaczyna stopniowo odrabiać.

Złoty się dzisiaj umacnia we wszystkich swoich głównych parach walutowych. Po godzinie 9:20 za dolara musieliśmy płacić: 3,7242 zł, za euro: 4,2170 zł, za funta: 5,7199 zł oraz za franka szwajcarskiego: 3,8631 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »