Reklama

Dolar rośnie w siłę

We wtorkowy poranek wyraźnie na rynku walutowym wyróżnia się dolar amerykański, który zyskuje wobec większości walut krajów G10. Wobec euro umacnia się prawie o 0.2 proc., a kurs EURPLN spadł poniżej poziomu 1.12. Wydaje się, że po jastrzębim przekazie jaki popłynął z Jackson Hole i z wywiadu wiceszefa Fed Stanleya Fishera przestrzeń do osłabienia notowań USD przed piątkowymi danymi z rynku pracy jest niewielka.

We wtorkowy poranek wyraźnie na rynku walutowym wyróżnia się dolar amerykański, który zyskuje wobec większości walut krajów G10. Wobec euro umacnia się prawie o 0.2 proc., a kurs EURPLN spadł poniżej poziomu 1.12. Wydaje się, że po jastrzębim przekazie jaki popłynął z Jackson Hole i z wywiadu wiceszefa Fed Stanleya Fishera przestrzeń do osłabienia notowań USD przed piątkowymi danymi z rynku pracy jest niewielka.

Od nich bowiem zależą przyszłe decyzje Fed, w tym ta najbliższa podejmowana w dniach 20-21 września. Choć dywagacje na temat zacieśnienia polityki pieniężnej w USA są z pewnością niekorzystne dla rynku akcyjnego (dziś o 12:30 ponownie wypowiadać się będzie wiceprezes Fed Stanley Fisher) to tuż mocne dane z rynku pracy, które mogą przesądzić o podwyżce stóp, niekoniecznie. Nie wydaje się nam aby w sytuacji, gdy piątkowe dane okażą się wyjątkowo dobre, amerykańskie indeksy giełdowe zawróciły na południe. Dodatkowo nie powinien również zaszkodzić im słabszy odczyt, gdyż ten oznaczać będzie niższy koszt pieniądza przez dłuższy czas.

Reklama

Wśród głównych walut dość mocne są te z krajów antypodów, a w największym stopniu traci z kolei frank szwajcarski oraz jen japoński, co wskazuje, że nastroje na rynkach - mimo silnego dolara - są dość dobre. Dolar zyskuje w wyniku zmiany perspektyw polityki pieniężnej w USA. Warto podkreślić, że japońska waluta osłabia się o poranku mimo bardzo dobrych danych jakie poznaliśmy dziś w nocy z Japonii.

Dane o bezrobociu, wydatkach gospodarstw domowych czy sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od prognoz, a mimo to notowania USDJPY wzrosły dziś powyżej 102. Z pewnością stoi za tym dzisiejsze przemówienie Sekretarza Kancelarii Premiera Yoshihide Sugi, który choć powiedział to co wielokrotnie było już powtarzane przez przedstawicieli tamtejszych władz to jednak nie obeszło się to bez echa. Zaznaczył on że, Bank Japonii współpracuje z rządem w celu zwalczenia deflacji, a dalsze umocnienie jednak spotka się z reakcją tamtejszych władz. Choć nie jest to żadna nowość to jednak tego typu wypowiedzi utwierdzają rynek w przekonaniu, że w sytuacji umocnienia jena poniżej 100 wobec USD interwencje i poluzowanie polityki monetarnej przez BoJ stałyby się bardzo prawdopodobne.

Dziś nad ranem dość krytycznie do kondycji japońskiej gospodarki odniosła się agencja ratingowa Moody`s, która stwierdziła, że nie należy spodziewać się realizacji wszystkich założonych celi Abenomiki. Dodatkowo podkreśliła również, że jej zdaniem zarówno prognozy wzrostu gospodarczego jak i inflacji będą słabsze niż zakłada tamtejszy rząd, a ryzyka znajdują się po niższej stronie. Jeśli tak faktycznie miałoby się stać, BoJ prawdopodobnie rozważyłby użycie jeszcze silniejszych narządzi jak chociażby helicopter money, jest to jednak dość odległa perspektywa.

O 10:00 opublikowane zostaną wstępne dane dotyczące PKB za II kwartał. O ile poznaliśmy już szybki szacunek GUS, który wskazała na nieznacznie tylko przyspieszenie dynamiki PKB wobec pierwszych trzech miesięcy 2016 roku, to dziś dodatkowo opublikowana zostanie szczegółowa struktura danych, w której istotny będzie poziom konsumpcji oraz dynamika inwestycji.

Rafał Sadoch

Niniejsza publikacja przygotowana przez Dom Maklerski mBanku S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Wspólnej 47/49, jest publikacją handlową, została przygotowana wyłącznie w celach informacyjnych, nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów "Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. nr 206 z 2005 r.), nie stanowi porady inwestycyjnej, nie stanowi oferty zbycia lub nabycia wymienionych w niej instrumentów finansowych, nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania. Informacje zawarte w niniejszej publikacji oparte są na danych uzyskanych ze źródeł, które Dom Maklerski mBanku S.A., działając w dobrej wierze, uważa za wiarygodne. Dom Maklerski mBanku S.A. nie gwarantuje jednak dokładności, kompletności ani trafności tych informacji.

Dom Maklerski mBanku S.A., jego organy zarządcze, organy nadzorcze, ani pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki zawarte w niniejszej publikacji stanowią jedynie wyraz subiektywnej oceny autora na moment jej wydania i mogą być zmieniane bez uprzedzenia. Opinie wyrażone w niniejszej publikacji nie pozostają w jakiejkolwiek zależności od rekomendacji przygotowywanych przez Dom Maklerski mBanku S.A.. Dom Maklerski mBanku S.A. nie jest zobowiązany do aktualizowania ani modyfikowania niniejszej publikacji, ani do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja lub szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Dom Maklerski mBanku S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie niniejszej publikacji bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego mBanku S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »