Reklama

Dolar zyskuje do wspólnej waluty?

Umiarkowany spokój panował dziś do południa. Ogłoszono kilka informacji makroekonomicznych, które były nieznacznie lepsze od oczekiwań. Końcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Strefie Euro wyniósł 54,2 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się 54,1 pkt.

Mile zaskoczyła też informacja o bezrobociu w Strefie Euro, która wyniosła 9,9%, natomiast szacunki mówiły o 10,1%. Dzisiaj pojawiło się kilka opinii odnośnie kryzysowej sytuacji w Grecji. Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział podczas wizyty w Atenach, że Grecja musi skupić się na cięciach wydatków, aby skutecznie uporać się z kryzysem. Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że Niemcy nie będą wspierać Grecji finansowo i nie zabezpieczają na ten cel żadnych funduszy. Podobne stanowisko wyraził premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który powiedział, że nie ma mowy, aby ratować Grecję poprzez przejęcie jej długów. Być może te informacje sprawiły, że w godzinach popołudniowych dynamicznie zaczął umacniać się dolar amerykański. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,3650 do 1,3505. Podkoniec dnia podany został indeks ISM dla przemysłu, który wyniósł 56,5 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się 57,5 pkt.

Reklama

? a także do złotego

Mocne spadki na głównej parze walutowej znalazły swoje odzwierciedlenie na kursie USD/PLN, który wzrósł wtedy z 2,88 do 2,9180. Takiego zachowania nie można było jednak dostrzec na parze EUR/PLN. Tutaj notowania zachowywały się dosyć spokojnie i nie było znaczących wahań kursowych. Kurs pod koniec dnia znajdował się w okolicy 3,9360. Rozbieżne zachowanie na dwóch parach złotowych można interpretować tak, że złoty wcale się nie osłabił dzisiejszego dnia, tylko dolar stał się mocniejszy. Na koniec dnia USD/PLN spadł lekko do 2,91. Dane fundamentalne opublikowane dziś w Polsce, wprawdzie były pozytywne, jednak nie przełożyły się na siłę polskiej waluty. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 52,4 pkt. (prognozowano 52 pkt.), natomiast prognoza inflacji Ministerstwa Finansów wyniosła 3% r/r (spodziewano się 3,2%).

Jacek Trzcinski

FMC Management

www.fmcm.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »