Dolar zyskuje do wspólnej waluty?
Umiarkowany spokój panował dziś do południa. Ogłoszono kilka informacji makroekonomicznych, które były nieznacznie lepsze od oczekiwań. Końcowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Strefie Euro wyniósł 54,2 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się 54,1 pkt.
Mile zaskoczyła też informacja o bezrobociu w Strefie Euro, która wyniosła 9,9%, natomiast szacunki mówiły o 10,1%. Dzisiaj pojawiło się kilka opinii odnośnie kryzysowej sytuacji w Grecji. Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział podczas wizyty w Atenach, że Grecja musi skupić się na cięciach wydatków, aby skutecznie uporać się z kryzysem. Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że Niemcy nie będą wspierać Grecji finansowo i nie zabezpieczają na ten cel żadnych funduszy. Podobne stanowisko wyraził premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który powiedział, że nie ma mowy, aby ratować Grecję poprzez przejęcie jej długów. Być może te informacje sprawiły, że w godzinach popołudniowych dynamicznie zaczął umacniać się dolar amerykański. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,3650 do 1,3505. Podkoniec dnia podany został indeks ISM dla przemysłu, który wyniósł 56,5 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się 57,5 pkt.
Mocne spadki na głównej parze walutowej znalazły swoje odzwierciedlenie na kursie USD/PLN, który wzrósł wtedy z 2,88 do 2,9180. Takiego zachowania nie można było jednak dostrzec na parze EUR/PLN. Tutaj notowania zachowywały się dosyć spokojnie i nie było znaczących wahań kursowych. Kurs pod koniec dnia znajdował się w okolicy 3,9360. Rozbieżne zachowanie na dwóch parach złotowych można interpretować tak, że złoty wcale się nie osłabił dzisiejszego dnia, tylko dolar stał się mocniejszy. Na koniec dnia USD/PLN spadł lekko do 2,91. Dane fundamentalne opublikowane dziś w Polsce, wprawdzie były pozytywne, jednak nie przełożyły się na siłę polskiej waluty. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 52,4 pkt. (prognozowano 52 pkt.), natomiast prognoza inflacji Ministerstwa Finansów wyniosła 3% r/r (spodziewano się 3,2%).
Jacek Trzcinski
FMC Management
www.fmcm.pl
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.