Dolar zyskuje na całym froncie

Piątek zgodnie z rannymi oczekiwaniami przyniósł dalsze umocnienie dolara. Widać, że coraz więcej inwestorów dostrzega w jak trudnej sytuacji znalazła się teraz amerykańska gospodarka. Słabsze dane makroekonomiczne pokazują, że program QE2 nie był zbyt efektywny, stąd też nie dziwi niechęć do wprowadzania QE3, a innych rozwiązań na razie nie widać.

Piątek zgodnie z rannymi oczekiwaniami przyniósł dalsze umocnienie dolara. Widać, że coraz więcej inwestorów dostrzega w jak trudnej sytuacji znalazła się teraz amerykańska gospodarka. Słabsze dane makroekonomiczne pokazują, że program QE2 nie był zbyt efektywny, stąd też nie dziwi niechęć do wprowadzania QE3, a innych rozwiązań na razie nie widać.

Amerykańska administracja nie zdecyduje się na żaden nowy program stymulacyjny, gdyż i tak już ma spory problem. Republikanie, którzy domagają się większych cięć wydatków i ograniczenia nadmiernego deficytu budżetowego, od paru miesięcy nie mogą dojść do porozumienia z Demokratami, co stwarza ryzyko potężnych komplikacji już za kilka tygodni. Jeżeli do 2 sierpnia Kongres nie podniesie ustawowego limitu zadłużenia USA, które już przekracza 14 bln USD (!), to będziemy mieć nie tylko administracyjny paraliż, ale i też być może rewolucyjne posunięcia ze strony agencji ratingowych (być może będzie to też sygnał końca ich wiarygodności). Ale nie do tego dążę - w krótkim okresie seria kolejnych słabszych danych z USA (w przyszłym tygodniu będzie ich sporo), może przełożyć się na dalsze spadki na Wall Street (kluczowe dla S&P 500 będą okolice 1250 pkt.) i tym samym umocnienie dolara względem większości walut. Powinniśmy obserwować ucieczkę inwestorów z bardziej ryzykownych aktywów, w tym też spadki na rynku surowców.

Reklama

W tle nadal mamy temat pomocy dla Grecji, gdzie istnieje ryzyko podobnego paraliżu, jak w USA. Jeżeli Niemcy, którzy mocno forsują pomysł, aby zmusić inwestorów prywatnych do zaangażowania się w nowy pakiet pomocy dla Aten (mieliby oni zgodzić się na wydłużenie terminu spłaty zadłużenia o 7 lat), nie dogadają się z mocno konserwatywnym w tym względzie Europejskim Bankiem Centralnym, to może być trudno o wypracowanie wiarygodnego planu pomocy do 20 czerwca. Zwłaszcza, że podwyższanie potencjalnej kwoty pomocy (zaczęło się miesiąc temu od 30 mld EUR, a wczoraj mówiono już o 120 mld EUR) pokazuje, w jakiej sytuacji jest Grecja i jakiej wagi jest to problem.

Na tym tle nieco dziwi całkiem dobre zachowanie się złotego. Można zrozumieć psychologiczny wpływ sprzedaży akcji PZU, oczekiwanie na emisję JSW, a także "opiekę" ze strony resortu finansów w przypadku kursu EUR/PLN (chociaż jej ostatnio za bardzo nie było widać), ale w ujęciu globalnym widać "czarne chmury". Jeżeli spadnie z nich deszcz, to ruch może być gwałtowny. Warto będzie uważnie obserwować rynek w nadchodzącym tygodniu.

EUR/USD: Notowania złamały poziom 1,44 i do testu okolic 1,4350 jest już coraz bliżej. Wydaje się, że wyraźne przełamanie tego poziomu w krótkim okresie może być trudne. Niewykluczone, że poniedziałek przyniesie próbę odreagowania. Na powrót powyżej 1,4460-70 nie będzie jednak co liczyć. W perspektywie całego nadchodzącego tygodnia możemy zejść w okolice 1,40-1,41 i być może nawet je naruszyć.

Sporządził: Marek Rogalski - analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: EBC | Fed | dolar | cały

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »