Reklama

Draghi to historia, pora na Fed

Rynek przestrzelił z oczekiwaniami wobec Mario Draghi i teraz musi za to odcierpieć. Nie będzie trwało to wiecznie, bo EBC nie ma tak dużej mocy sprawczej jak Fed, a teraz to on przejmuje pałeczkę. Od dzisiaj zaczynamy odliczanie do 16 grudnia, kiedy Federalny Komitet Operacji Otwartego Rynku FOMC ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp. Po zawodzie, jaki zgotował inwestorom Draghi, powinni być bardziej ostrożni.

Dzisiaj najważniejszy jest raport z amerykańskiego rynku pracy. Gdyby ktokolwiek miał co do tego wątpliwości, powinien wysłuchać wczorajszego wystąpienia szefowej Fed Janet Yellen.

Prezes powiedziała, że Fed będzie uważnie analizował dzisiejsze dane, że wzrost zatrudnienia o około 200 tys. miesięcznie uzna za satysfakcjonujący, podwyżki stóp będą stopniowe, a odwlekanie z nimi groziłoby późniejszymi zbyt dużymi skokami.

Pakiet dany z rynku pracy pojawi się wcześnie, bo już o 14.30, rynek będzie więc szybko mógł porzucić nieszczęsny EBC i zając się naprawdę ważnymi sprawami. Chyba, że Mario Draghi, który ma zaplanowane wystąpienie o 17.45 w Economic Club of New York, o czymś wczoraj zapomniał powiedzieć i dzisiaj sobie o tym przypomni.

Reklama

Końcówka tygodnia jest rewelacyjnie ciekawa, z wyjątkowo mocnymi akcentami praktycznie z każdego segmentu gospodarki.

Swój show ma dzisiaj OPEC, który będzie debatował nad zmniejszeniem wydobycia ropy. Podobno naciska na to Wenezuela, Iran i Algieria. Co ciekawe, same nie mają na to specjalnej ochoty, ale proponują, by zrobiła to Arabia Saudyjska.

Trwające od kilku dni spekulacje, czy Rijad to zrobi, czy nie, nakręcają notowania ropy. Cięcie produkcji zwiększyłoby cenę surowca, ale dlaczego Saudowie mieliby barć na siebie cały ciężar tej operacji?

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Polski rynek finansowy

Decyzje EBC i światowe reakcje na nie doprowadziły do silnych wahań na naszym rynku walutowym. W miniony czwartek kurs euro skoczył do 4,33 zł, czyli do poziomu najwyższego od końca stycznia, osłabiony dolar staniał natomiast o ponad siedem groszy, do nieco ponad 3,96 zł. Piątkowe przedpołudnie przyniosło uspokojenie nastrojów i próby lekkiego korygowania tych dynamicznych zmian.

Nerwowość udzieliła się notowaniom franka, którego kurs szedł w górę, dochodząc w piątek momentami do 4 zł, a więc do poziomu najwyższego od połowy lipca.

Dynamiczne zmiany i kontynuację niekorzystnej dla posiadaczy akcji tendencji, obserwowano w minionym tygodniu na warszawskiej giełdzie. Sytuacja w poszczególnych segmentach rynku jednak jest coraz bardziej zróżnicowana. Indeks największych spółek ulegał mocnej przecenie, głównie za sprawą spadków walorów firm energetycznych, surowcowych oraz banków. Do piątkowego przedpołudnia tracił ponad 4 proc., pogłębiając sześcioletnie minima. Nieco lepiej na tym tle radziły sobie wskaźniki małych i średnich spółek, które traciły jedynie po około 2 proc., trzymając się na w miarę bezpiecznych poziomach i nie sygnalizując większego zagrożenia poważniejszym spadkiem.

W najbliższych dniach można spodziewać się silniejszych wahań kursów akcji dużych spółek, których udziały ma Skarb Państwa. Kadrowa karuzela na stanowiskach prezesów, która ruszyła już pod koniec minionego tygodnia, będzie się kręcić coraz szybciej. Po czwartkowej dymisji szefa warszawskiej giełdy, w poniedziałek ma dojść do zmian prezesów Energi i Enei, a na wtorek złożenie rezygnacji zapowiedział prezes PZU.

Roman Przasnyski

Główny Analityk GERDA BROKER

_ _ _ _ _ _ _ - _

Na razie jest niewielka szansa na to, że notowania ropy naftowej będą istotnie wyższe jeszcze w przyszłym roku - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. - Właśnie wszystko przez to, że prawdopodobnie co najmniej do połowy przyszłego roku utrzyma się na tym rynku fundamentalna nadwyżka, czyli po prostu produkcja będzie większa od popytu na ropę naftową. Ważnym czynnikiem będzie polityka, a głównie to, co z niskimi cenami ropy będzie się starał zrobić kartel OPEC.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »