Draghi zapowiada znaczące luzowanie

Emocje po wczorajszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) już nieco upadły i uwaga powoli będzie przenosić się w stronę posiedzenia Fed zaplanowanego na przyszły tydzień. Dzisiaj poznamy ważne publikacje z USA, które najprawdopodobniej pomogą utwierdzić rynki w przekonaniu, że w przyszłym tygodniu amerykański bank centralny zdecyduje się na luzowanie polityki pieniężnej.

Emocje po wczorajszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) już nieco upadły i uwaga powoli będzie przenosić się w stronę posiedzenia Fed zaplanowanego na przyszły tydzień. Dzisiaj poznamy ważne publikacje z USA, które najprawdopodobniej pomogą utwierdzić rynki w przekonaniu, że w przyszłym tygodniu amerykański bank centralny zdecyduje się na luzowanie polityki pieniężnej.

Rynki czekają na odczyt pierwszego szacunku dynamiki PKB w USA za II kwartał 2019 roku, który zgodnie z konsensusem rynkowym powinien wskazywać na wyraźne wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego. W oczekiwaniu na te dane indeks dolara znajduje się w pobliżu lokalnego szczytu ustanowionego w tym miesiącu.

EBC nie zdecydował się w lipcu na zmianę parametrów polityki pieniężnej. Główne stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, jednak bank spodziewa się, że co najmniej do połowy 2020 roku mogą one osiągnąć obecną albo niższą wartość. Ponadto w komunikacie pojawił się zapis o dążeniu do symetrii celu inflacyjnego, co należy rozumieć jako determinację banku w zwalczaniu inflacji poniżej, jak i powyżej celu.

Reklama

Luzowanie polityki pieniężnej pozostaje jednak tylko kwestią czasu. Podczas konferencji prasowej Draghi zwrócił uwagę na pogarszające się perspektywy gospodarcze i zapowiedział przegląd narzędzi, które mogły by się składać na kompleksowy pakiet stymulacji koniunktury. Ostatnie publikacje wskazują na to, że oczekiwane ożywienie gospodarcze w II połowie 2019 roku jest mało prawdopodobne. Ponadto presja inflacyjna pozostaje stłumiona, a oczekiwania inflacyjne spadły. Szef EBC przyznał, że ryzyko recesji w strefie euro jest wciąż niskie i dodał, że przed podjęciem konkretnych decyzji bank będzie chciał się zapoznać z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi. Nie zmienia to jednak faktu, że grunt pod luzowanie polityki pieniężnej we wrześniu został przygotowany.

EUR/USD

EUR/USD ustanowił wczoraj nowe tegoroczne minimum w reakcji na komunikat EBC na poziomie 1,1100, natomiast podczas konferencji prasowej EBC, euro zaczęło zyskiwać względem dolara i powróciło w rejon 1,1180. Bilans wczorajszego dnia, jak i świeca dzienna wskazują na niezdecydowanie rynku. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej),co w dalszym ciągu sprzyja stronie podażowej. Silnym strefą oporu pozostaje rejon 1,1180-1,1200.

USD/JPY

USD/JPY wsparty utrzymującymi się dobrymi nastrojami na amerykańskim rynku akcji odrobił większość strat z poprzednich dwóch tygodni., Wczoraj notowania przełamały opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i obecnie kierują się w okolice maksimum lokalnego z lipca, które przebiega na poziomie 108,98 jenów za dolara i znajduje się tuż poniżej oporu w postaci 100-okresowej średniej w skali D1. Najbliższe wsparcie to poziom 108,40.

Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »