Reklama

Duża zmienność przed decyzją FOMC

Wystarczył jeden dzień wypełniony istotnymi publikacjami makro, aby na rynek powróciła znaczna zmienność. W pierwszej połowie sesji europejskiej dominowały pozytywne nastroje, dzięki czemu trwał rozpoczęty wczoraj ruch wzrostowy na parze EUR/USD.

Inwestorzy woleli kupować wspólną walutę, mimo że na rynek napłynęły nieco słabsze dane o indeksie ZEW (wyniósł 82,6 pkt, a prognozowano 84 pkt) oraz dynamice produkcji przemysłowej w Strefie Euro (wzrosła do 6,9% r/r, choć oczekiwano 7,2%).

Jednak po południu nastroje się zmieniły, ponieważ pojawiły się lepsze dane z USA. Dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła do 0,8% m/m (spodziewano się 0,6%), tak samo inflacja PPI (wyniosła 0,8% m/m, choć oczekiwano 0,6%). W efekcie kurs EUR/USD wrócił w okolice poziomu 1,34, a przed nami w dalszym ciągu wieczorne ogłoszenie decyzji przez FOMC. Czekają nas zatem dodatkowe emocje i trudny do przewidzenia skutek.

Reklama

Nieudana próba dalszego umocnienia złotego

Przedpołudnie na parach złotowych zapowiadało kontynuację trendu z dnia wczorajszego, ponieważ kursy znalazły się na jeszcze niższych poziomach. Wzrosty głównej pary wspierały aprecjację złotego, ale po południu obraz sesji uległ zmianie. Pogorszenie nastrojów zaczęło osłabiać polską walutę, a do tego pojawiły się lekko słabsze dane o inflacji CPI z Polski, która wyniosła 2,7% r/r, a nie jak prognozowano 2,8%.

Im bliżej końca sesji europejskiej tym bliżej byliśmy poziomów otwarcia i przed godziną 16:00 niewiele się zmieniło, kurs EUR/PLN wynosi 3,9870, a USD/PLN 2,9760. Dalsze zmiany na parach złotowych w dużej mierze zależą od wieczornych informacji z USA.

Dariusz Pilich

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »