Reklama

Duże zmiany na rynkach

Piątek przyniósł odwrót inwestorów od wspólnej waluty, a także umocnienie się jena i franka. Skąd to wszystko?

Piątek przyniósł odwrót inwestorów od wspólnej waluty, a także umocnienie się jena i franka. Skąd to wszystko?

W przypadku jena warto powołać się na ranny komentarz, gdzie pisałem, że "ustawienie oczekiwań inwestorów na poziomie "nielimitowanego QE" (w kontekście wtorkowego posiedzenia Banku Japonii) sprawia, iż inwestorów już nic nowego nie zaskoczy i na rynku jena już zaczynamy być świadkami korekty, która może potrwać cały przyszły tydzień". Na to nałożyła się realizacja zysków z bardziej ryzykownych aktywów, która zwyczajowo prowokowała do umocnienia się jena. W efekcie kurs najbardziej "popularnej" ostatnio pary EUR/JPY spadł w piątek po południu w okolice 119,50 potwierdzając tym samym wskazania postawione kilka godzin wcześniej. Najbliższym celem stają się okolice 118,86 wyznaczane przez minimum z 14 stycznia. W perspektywie całego tygodnia mamy jednak duże szanse na zejście w okolice 116,00-116,50.

Reklama

Zmiany na franku należy wiązać z zachowaniem się euro, które było po południu w wyraźnym odwrocie względem głównych walut. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,33, co przeceniło EUR/CHF w okolice 1,24. Z komentarzy, jakie pojawiają się na rynku wynika, iż pretekstem do zniżki wspólnej waluty były słowa jednego z członków Europejskiego Banku Centralnego (Coure), który wypowiedział się na temat wpływu repatriacji pożyczek LTRO na rynek długu. Wydaje się jednak, iż ruch ten ma drugie dno, które za chwilę zobaczymy. W ostatnich komentarzach zwracałem uwagę, iż silna aprecjacja euro powinna spotkać się z silniejszą "werbalną kontrą" europejskich oficjeli, ale i także rynku (gdyż za chwilę zobaczymy przełożenie kursu waluty na gospodarkę). Pisałem też, iż nie należy zapominać o europejskich peryferiach, zwłaszcza o Grecji. Tymczasem dzisiaj po południu MFW wydał notkę (w ostatnich dniach zgadzając się na przyznanie Atenom kolejnej transzy pomocy), iż należy rozważyć możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek udzielanych Grecji, a także przestrzegł przed koniecznością dofinansowania Grecji kwotą do 9,5 mld EUR, co będzie wynikiem potrzeb w latach 2015-16. Oczywiście pojawiły się też sformułowania o konieczności wprowadzenia dalszych oszczędności, które już wielokrotnie słyszeliśmy. Pytanie, czy w międzyczasie grecka koalicja rządowa to wszystko wytrzyma... Dziś wrócił też watek Cypru, który nie może liczyć na pomoc wcześniej, niż w połowie marca. Europejska solidarność się chwieje. I niejako na zakończenie warto dodać, iż w najbliższy weekend odbędą się wybory lokalne w Dolnej Saksonii, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć retorykę CDU/CSU Angeli Merkel przed jesiennymi wyborami do Bundestagu.

Na wykresie EUR/USD widać, iż realizuje się scenariusz formacji podwójnego szczytu. Linia szyi przebiega w okolicach 1,3256, które wyznacza minimum ze środy. Rośnie ryzyko przełamania tego poziomu, co otworzyłoby drogę do ruchu w stronę 1,31 już w przyszłym tygodniu.

Marek Rogalski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »