Działania SNB wystarczyły na jeden dzień

W czwartek kurs EUR/CHF, po tym jak jeszcze w nocy testował poziom 1,1138, spadł w godzinach popołudniowych do 1,0859.

W czwartek kurs EUR/CHF, po tym jak jeszcze w nocy testował poziom 1,1138, spadł w godzinach popołudniowych do 1,0859.

Tym samym na zaledwie jeden dzień wystarczyła interwencja Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), który wczoraj obniżył stopy procentowe i zapowiedział działania zmierzające do osłabienia nadmiernie przewartościowanego szwajcarskiego franka. To powinno dać do myślenia tamtejszemu władzom monetarnym. Jest zaskakujące, że wobec pojawiającego się na horyzoncie ryzyka deflacji (szczególnie jeżeli ceny ropy zaczną spadać), bank utrzymuje stosunkowo jastrzębie nastawienie.

Nie tylko od decyzji SNB uzależnione jest zachowanie kursu EUR/CHF w przyszłości. Dużo zależy od postawy Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Jeżeli ten bank nie podejmie zdecydowanych działań zmierzających do ustabilizowania sytuacji na rynku długu, zmniejszając tym samym obawy przed niewypłacalnością Hiszpanii i Włoch, to trend spadkowy na EUR/CHF pozostanie niezagrożony.

Reklama

Ważne, żeby te działania szły w parze z szybkim wdrożeniem decyzji podjętych podczas lipcowego, nadzwyczajnego, szczytu przywódców Strefy Euro.

O godzinie 16:53 kurs EUR/CHF testował poziom 1,0874. W piątek para ta będzie pozostawała pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Potencjalnym impulsem mogą też okazać się lipcowe dane o inflacji w Szwajcarii i raport z rynku pracy w USA oraz wstępne szacunki włoskiego PKB za II kwartał br.

Aktualna sytuacja techniczna na wykresie EUR/CHF, po za silnym wyprzedaniem, wskazuje na kontynuację spadków w przyszłości. Najbliższym wsparciem jest dopiero poziom 1,00. Pierwszym liczącym się oporem, wyznaczającym zakres potencjalnej wzrostowej korekty, która na tak wyprzedanym rynku może rozpocząć się w każdej chwili, są okolice 1,14. Obecnie jest mało prawdopodobne, żeby bariera ta została przełamana. Nawet, gdyby Narodowy Bank Szwajcarii, wzorem Banku Japonii zaczął interweniować na rynku walutowym, sprzedając franka.

Marcin R. Kiepas

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty | CHF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »