Reklama

Dzień mocnego złotego

Podczas dzisiejszej sesji eurodolar na fali wcześniejszych wzrostów oraz korzystając z dobrych informacji z zewnątrz nadal zyskiwał na wartości. Obecnie jego kurs wynosi 1,2801, a współczynnik RSI oscyluje w okolicach 51 pkt.

Podczas dzisiejszej sesji eurodolar na fali wcześniejszych wzrostów oraz korzystając z dobrych informacji z zewnątrz nadal zyskiwał na wartości. Obecnie jego kurs wynosi 1,2801, a współczynnik RSI oscyluje w okolicach 51 pkt.

Dziś poznamy odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań ostatnich tygodni - jaką pomoc otrzyma Grecja? Sam fakt przyznania transzy pomocy raczej jest już przesądzony. Najbardziej optymistyczny wariant zakłada przyznanie 44 mld EUR, które byłyby wypłacone 5 grudnia. Rynek w pewnym stopniu zdyskontował już tę informację, zmniejszając awersję inwestorów do ryzyka i wyprowadzając wykres eurodolara na północ.

Dodatkowo fakt oddalenia możliwości wystąpienia klifu fiskalnego w USA pogłębia te pozytywne nastroje. Dzisiejsze dane zza Oceanu dotyczące pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów domów (które okazały się minimalnie lepsze od prognoz) łatwo wtopiły się w rynek i nie przeszkadzały bykom. Nawet informacja o obniżeniu ratingu Francji przez Moody's nie popsuła dobrych nastrojów. Teraz oczekujemy do 18:15, kiedy to odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Fed - Bena Bernanke.

Reklama

Rząd zaakceptował traktat

Na fali wzrostów na eurodolarze umacnia się polska waluta. Czynnikiem potęgującym dzisiejsze spadki obu dwóch par złotowych były bardzo dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. Informacje te pozytywnie zaskoczyły, odczytana wartość to 7,7 proc. m/m, 4,6 proc. r/r wobec prognozy 1,3 r/r. Po publikacji tych wyników złoty znacznie się umocnił. Obecnie kurs naszej waluty kształtuje się na poziomie 3,2259 USD i 4,1298 EUR.

Dodajmy, że pakt fiskalny zyskał akceptację rządu.

- Dzisiaj głównym punktem posiedzenia Rady Ministrów było skierowanie do ratyfikacji przez prezydenta poprzez Sejm, tzw. paktu fiskalnego. (...) Dla takich państw jak Polska ratyfikacja tego paktu umożliwia uczestniczenie w dyskusjach zarówno o przyszłym kształcie strefy euro, jak i o ewentualnych zmianach w samym pakcie fiskalnym, nie nakładając żadnych zobowiązań na Polskę, dopóki nie stanie się członkiem strefy euro - powiedział Tusk.

Pakt fiskalny podpisany 30 stycznia w Brukseli wymaga od Polski większej dyscypliny w finansach publicznych. Traktat ma wejść w życie w 2013 r, ale Polskę będzie obowiązywał dopiero po przyjęciu wspólnej waluty.

Michał Palenciuk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »